12.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Liberec je členem Unie komunitní energetiky

Liberec se stal členem Unie komunitní energetiky (UKEN) jako první krajské město v ČR. Spolupráci chce v rámci organizace navazovat nejen se zástupci samospráv a místních akčních skupin, ale i s firmami a profesními sdruženími, včetně asociací z oblasti energetiky, životního prostředí, či stavitelství. Od partnerství si Liberec slibuje získávání klíčových informací a dat, které se týkají novinek a trendů v komunitní energetice. 

„Rozvoj komunitní energetiky v Česku chceme bedlivě sledovat a v našem kraji maximálně podporovat. Abychom byli u zdroje informací, rozhodla se krajem vlastněná Agentura regionálního rozvoje (ARR) zapojit do Unie komunitní energetiky. Ta se mimo jiné podílí na připomínkování vznikající legislativy a je velmi dobře informována o aktuálních dotačních příležitostech i o příkladech dobré praxe z celé republiky,“ řekl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. 

Pomoc i při legislativě

Liberec se stal rozšířeným členem UKEN, takže bude mít možnost účastnit se všech pracovních skupin a například připomínkovat legislativu, která má ke komunitní energetice v ČR postupně vznikat. Zároveň se může účastnit zajímavých odborných seminářů, což mu umožní setkávat se a spolupracovat s předními experty na rozvoj a realizaci energetických projektů.

„Jedná se o další významný dílek do složité skládačky k založení komunitní energetiky v Liberci, od níž si do budoucna slibujeme výraznou úsporu nákladů na provoz a energetickou náročnost městských budov. Zároveň počítáme s tím, že může pomoci i našim občanům, kterým chceme nabídnout možnost získávat levnější energie do svých domácností,“ říká náměstek primátora pro územní plánování a majetkoprávní záležitosti Adam Lenert.

Také jako vzor ostatním

Členství v UKEN umožní pátému největšímu městu v ČR také snadné a efektivní sdílení aktuálních informací mezi jednotlivými členy a zároveň rozšíření kontaktů na odborníky a partnery pro případnou spolupráci na rozvoji komunitní energetiky přímo v Liberci.

“Liberec je pro nás velkou inspirací nejen díky tomu, jak ambiciózně se staví k dosažení uhlíkové neutrality města. Energetická společenství v Evropě dnes zvládnou poskytovat obnovitelnou energii lidem i ve velkých městech. Dobrou praxí přitom je, že se město takových projektů přímo účastní. Doufáme, že členství v UKEN pomůže Liberci stát se průkopníkem v komunitní energetice a poslouží jako vzor dalším městům a obcím,” říká David Blažek, hlavní koordinátor UKEN.

Gro (Zdroj: UKEN)

Liberec se stává průkopníkem v komunitní energetice, Foto arcgiv/Liberec.cz

Město se může zúčastnit zajímavých odborných seminářů. Foto/archiv/ARR

Liberec se stává průkopníkem v komunitní energetice, Foto arcgiv/Liberec.cz
Liberec se stává průkopníkem v komunitní energetice, Foto arcgiv/Liberec.cz
Město se může zúčastnit zajímavých odborných seminářů. Foto/archiv/ARR
Město se může zúčastnit zajímavých odborných seminářů. Foto/archiv/ARR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down