Malé vodní elektrárny pod drobnohledem

Malé vodní elektrárny využívají kinetickou energii vodních toků, jsou to zařízení velikosti od malých domovních instalací s výkonem několika kW až po výrobny o výkonu 10 MW. Velká část provozovatelů MVE v Česku jsou členy Cechu provozovatelů malých vodních elektráren. Ke konci roku 2023 bylo v Cechu registrováno 220 členů (zastupují 292 výroben).

V současné době je v České republice zhruba 1600 malých vodních elektráren. Všechny vodní elektrárny vyrobily v roce 2023 přibližně 2,3 TWh. Zhruba třetinu tohoto množství dodaly MVE, zbytek pocházel z velkých vodních elektráren. Celková výroba vodních elektráren představuje zhruba 3 % spotřeby elektrické energie. Tento poměr je poměrně stabilní. MVE bohužel neprocházejí rozvojovým obdobím. MVE patří mezi zařízení s čistým a dlouholetým provozem a stabilní výrobou bez kolísání výkonu (prakticky nevyžadují systémové služby distribuční sítě). Jedná se o typicky lokální zdroje, které efektivně přispívají k energetické soběstačnosti a bezpečnosti ČR. Nicméně, potýkají se s řadou problémů, překážek a předsudků. Jakých?

Vyčerpaná místa

První z nich je tvrzení, že místa pro budování MVE jsou zcela obsazena. „Ne, není to pravda. Je to jeden z velkých mýtů, proti kterým bojujeme. Je sice pravda, že nejlepší místa pro MVE už obsazena jsou, ta nejrentabilnější místa jsou na dolních tocích řek, kde jsou vysoké průtoky (Vltava, Labe, Berounka). Vlivem přehrad jsou toky stabilizované a výkyvy nejsou, elektrárna vyrábí prakticky pořád. Velký potenciál, dokonce pro větší MVE, mají před sebou podniky povodí. Ty by měly budovat elektrárny na dolních tocích a velkých řekách. Obecně mají velký odpor k jakýmkoliv příčným překážkám v řekách: vystavět nový jez je velký problém. Přitom mají na řekách jezy, které by se ještě osadit energetickým zdrojem mohly. Pokud elektrárna stojí na menším neregulovaném toku, který nad sebou nemá přehradní nádrž, má výkyvy – když prší, voda teče často přes jez bez energetického využití a v období sucha se vyrábí méně,“ popsal stav Vladimír Zachoval, předseda Cechu provozovatelů MVE.

/ev/

Více se dočtete v čísle 2/2024 časopisu Energie 21.*

Foto: MVE Vydra/Archiv redakce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down