25.05.2022 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potenciál geotermální energie v Česku

Tým vědců dokončil výzkum lokalit vhodných pro rozvoj geotermální energie v ČR a  představil veřejnosti nově vytvořenou, unikátní webovou mapovou aplikaci. Aplikace pomůže samosprávám a investorům určit oblasti vhodné pro využití geotermální energie, její potenciál v daném místě a možná rizika střetů zájmů.

Potenciál geotermální energetiky (tj. získávání prakticky nevyčerpatelné tepelné energie zemského jádra) je (podle průzkumů) v Česku na průměrné úrovni celé Evropy. Její skutečné využívání je však zatím nedostatečné. Jímání geotermálního tepla tepelnými čerpadly z prvních stovek metrů pod povrchem a ze vzduchu je i u nás ověřenou technologií, ale až na výjimky je zde využívána jen jako malé instalace pro bydlení, typicky v rodinném domě. V poslední době se sice začínají objevovat větší instalace pro administrativní budovy, školy, v průmyslových areálech a rezidenčních souborech, ale například potenciál pro dálkové zásobování teplem je nevyužitý. Přičemž geotermální energie je také u nás schopna efektivně nahradit stávající fosilní zdroje vytápění o výkonu v řádech jednotek megawatt.

Dalšímu rozvoji geotermie i v těchto oblastech by měla významně pomoci i nová mapová aplikace potenciálu geotermální energie v ČR.

Aplikace je prvním výstupem širšího výzkumu, na kterém se podílí Česká geologická služba, Geofyzikální ústav Akademie ČR a Komora OZE v rámci projektu podpořeného Technologickou agenturou ČR. Projektové konsorcium zároveň dokončuje analýzu, která se zabývá perspektivami rozvoje geotermální energie v Česku. Během června budou tyto závěry diskutovány se zástupci ministerstev, krajů a samospráv.

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, k tomu řekl: „Využití geotermální energie je pro ČR velkou příležitostí, jak transformovat sektor zásobování teplem, ale i chladem a přejít z fosilních paliv na obnovitelné zdroje. Tvrzení, že zemské energie není dostatek, nebo že není dostupná, či není ekonomicky konkurenceschopná, již v dnešní době neobstojí.”

Jan Holeček z České geologické služby řekl: „Nové mapy geotermálního potenciálu území ČR jsou klíčovým zdrojem pro budoucí rozvoj geotermální energie. Velkou přidanou hodnotou jsou pak mapy střetů zájmů, které zobrazují limitující faktory. Poprvé v historii jsou tyto mapy zveřejněny online a jsou tak dostupné široké veřejnosti“. Mapová aplikace je zdarma k dispozici na  www.geology.cz/teplozeme.

*

(Zdroj: Komora OZE)

Obrázek zdroj: ČGS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down