26.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mnichovský veletrh IFAT: v hlavní roli voda

Přední světový veletrh vodního, kanalizačního, odpadového a surovinového hospodářství IFAT 2022 se uskuteční na přelomu května a června (30. 5. až 3. 6.) v Mnichově. Na výstavní ploše 160 000 m2 se představí více než 3000 vystavovatelů z 50 zemí a 20 národních expozic.

Je možná výroba bez odpadních vod? Rozvoj měst s ohledem na vodu jako úkol budoucnosti… To jsou hlavní témata. Nedostatek vody je jedním z faktorů, které v budoucnu učiní průmyslové procesy s nízkým nebo žádným objemem odpadní vody ještě zajímavějšími. Potřebné technologie se představí právě v Mnichově.

Spotřeba vody v německém průmyslu již více než 30 let klesá. Zatímco v roce 2016 činila v těžebním a výrobním sektoru zhruba 5,8 miliardy m3, v roce 2019 to bylo jen 4,7 miliardy m3. Pokračování tohoto trendu je důležité i do budoucna. Kvůli přibývajícím obdobím sucha se „modré zlato“ může v některých regionech Německa, které je bohaté na vodu, stát nedostatkovým zbožím.

Úprava vody a čištění odpadních vod patří mezi největší segmenty na veletrhu IFAT. Nejen v mnoha firemních expozicích, ale i v rámci rozsáhlého přednáškového a diskusního programu, bude jedním ze stěžejních témat recyklace vody v průmyslových výrobních procesech.

Se souhrou silných dešťů a suchých období se budou muset vyrovnat i města. To vyžaduje změnu při nakládání s dešťovou vodou, nastíněnou heslem „houbová města“. V Mnichově se o tom bude diskutovat včetně výzev, překážek, řešení a příkladů osvědčených postupů.

Po asijských průkopnících, jako je Singapur a jihočínské aglomerace, se objevují „houbová města“ i v Evropě. V čele stojí Vídeň a Kodaň. Tady od roku 2014 funguje síť podzemních odlehčovacích tunelů nebo zavlažování městské zeleně vodou z centrálně umístěných čistíren odpadních vod.

Na IFAT se přihlásilo přes 40 českých výrobců, kteří představí ekologické technologie a stroje na údržbu komunikací. Mezi největší patří Amcon Europe, Bluetech, Charvát CTS, Elkoplast, HECKL, FONTANA R, IN-ECO TEAM, KASI, KOBIT, SINZ a další.*

EXPO-Consult+Service, spol. s r. o., Ilustrační foto archiv/Messe München

(článek vyšel v Energii 21, č. 2/2022)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down