Moderní bioplynová elektrárna

Rakouská firma ENSERV Energieservice je obchodní částí společnosti OÖ. GasWärme GmbH, což je dceřiná společnost nadnárodního koncernu Energie AG. V České republice postavila již pět bioplynových stanic, sedm je jich ve výstavbě a realizace dalších osmnácti je plánována.

V České republice zastupuje firmu ENSERV Energieservice společnost ENSERV Bohemia, s. r. o. Její ředitel, Dipl. Ing. Josef Cerny, je přesvědčen, že bioplynový průmysl získává v ČR stále významnější postavení. Rozsáhlé zemědělské plochy i místní podpora přejí zejména budování bioplynových elektráren s vysokým výkonem kolem jednoho megawatu.

Bioplynové stanice ENSERV jsou již na první pohled nápadné tím, že mají obdélníkový, prizmatický fermentor podle patentově chráněné technologie NatUrgas. Jako vstupní surovina se používá kukuřičná siláž, senáž, tráva, kejda, hnůj i ostatní bioodpad ze zemědělské výroby.

Po schválení projektu stavby provede dodavatel prováděcí projekt a výběr subdodavatelů na základě přísných kritérií. Stavební část i technologie jsou tak realizovány  jen kvalifikovanými odborníky.

K největším a nejmodernějším zařízením tohoto typu v České republice patří bioplynová stanice na zemědělské farmě Bureš ve Švábenicích nedaleko Brna. Stojí v areálu o rozloze asi jednoho hektaru a je v provozu od prosince 2008. V červenci 2010 pak byla rozšířena na současný výkon asi 1000 kW. Jako vstupní surovinu zde používají kukuřičnou siláž a jáhly z vlastní produkce v kombinaci s asi 2500 tunami prasečí kejdy ročně. Elektrárna vyrábí přes 8 mil. kWh elektřiny ročně, což odpovídá zásobování elektřinou pro 3000 domácností.

Generální ředitel Energie AG Leo Windtner u příležitosti jejího otevření řekl: „Bioplyn je důležitým obnovitelným zdrojem energie nejen pro výrobu tepla a elektřiny, ale také jako čisté palivo. Proto podporujeme technologie, které činí tento zdroj konkurenceschopnějším. Domácí energii z obnovitelných zdrojů bezpochyby patří budoucnost. A Česká republika zde v pravém slova smyslu šlape na plyn.“

 

JiT (Zdroj: ENSERV Bohemia, s. r. o.)

Celý článek je otištěn v čísle 6/10 časopisu Energie 21

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *