Moderní bioplynová stanice v Klučenicích

V polovině března byla do trvalého provozu uvedena nová bioplynová stanice v Klučenicích na Příbramsku. Majitelem a provozovatelem stanice je akciová společnost Zemědělská Klučenice. Slavnostního otevření se zúčastnil i ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Stavba bioplynové stanice stála 67 milionů Kč, z toho téměř 20 milionů Kč je dotace ministerstva zemědělství.Generálním dodavatelem celé stavby byla společnost EnviTec Biogas Central Europe, s. r. o. Ředitel společnosti Stanislav Krchňavý tvrdí, že jde o nejmodernější zařízení dodávané na český trh: „Použité technologické řešení i všechny komponenty prochází složitým testováním a následnou certifikací. To zaručuje špičkovou kvalitu a spolehlivost zařízení na desítky let.“

Zdrojem pro výrobu bioplynu budou suroviny výhradně z produkce zdejší rostlinné a živočišné výroby. Denně se spotřebuje 20 tun kukuřičné siláže, 13 tun travní senáže a zbytky od krmení hovězího skotu se zhruba 40 m2 hovězí kejdy.

Kogenerační jednotka dokáže vyrobit 703 kW elektrické energie za hodinu. Část vznikajícího tepla budeme zatím využívat i k vytápění areálu živočišné výroby. O dalším využití tepla jednáme se zdejším obecním úřadem, v úvahu připadá například vytápění základní školy, mateřské školy a kulturního domu,“ uvedl Stanislav Žák, předseda Zemědělská Klučenice a. s.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa, který se zúčastnil slavnostního otevření stanice, k tomu řekl: „V Česku by do roku 2020 mohlo stát více než 500 bioplynových stanic s celkovým výkonem až 417 MWh elektřiny a tepla. Využily by produkce až z 240 000 hektarů zemědělské půdy. Velkou výhodu stanic vidím především ve využití vlastních vstupních surovin a následného využití odpadního tepla v komunálním sektoru,“ dodal.

Zájemci si mohou bioplynovou stanici v Klučenicích prohlednout kdykoliv po dohodě na telefonním čísle: 602 183 836.

 

Red (Zdroj: EnviTec Biogas Central Europe, s. r. o.)

 

Celý článek je uveřejněn v čísle 2/2011 časopisu Energie 21.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *