25.07.2021 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Expu bude i model malého reaktoru

Na světové výstavě Expo v Dubaji bude v našem pavilonu i model modulárního reaktoru, který vyvíjí Centrum výzkumu Řež ze skupiny ÚJV Řež. Projekt Energy Well je prvním ze dvou prototypů modulárních reaktorů českého původu. Na výstavě se představí i unikátní zařízení UCEEB ČVUT v Praze pro výrobu vody v poušti. Zahájení výstavy bylo kvůli covidu posunuto z loňska na letošní 1. říjen.

 

Do největšího města Spojených arabských emirátů míří kovový model Energy Well v měřítku 1 : 30. Vyrobil ho konstrukční tým v dílnách Centra výzkumu Řež, o 3D tisk makety reaktorové haly se postarali profesionálové z české společnosti Prusa Research. Kontejner s modelem Energy Well a dalšími exponáty pro český pavilon vyplul do Dubaje v pátek 16. července, v cíli by loď měla být 8. srpna.

Projekt jaderného reaktoru chlazeného tekutými solemi by mohl být v budoucnu využit pro dodávky energie v rámci regionu, například pro kritickou městskou infrastrukturu, velké výrobní závody či dodávky tepla pro domácnosti. Tým vedený Markem Ruščákem aktuálně pracuje na výstavbě experimentální jednotky, která bude sloužit pro ověření designu a základních fyzikálních vlastností zařízení. Jednotka by měla být plně funkční do deseti let. Ve Skupině ÚJV vzniká i druhý český prototyp malého reaktoru zvaný HeFASTo. Letos na jaře ho představila mateřská společnost ÚJV Řež.

V Dubaji se také představí například unikátní zařízení na výrobu vody ze vzduchu, na jehož vývoji pracoval tým vedený Tomášem Matuškou v Univerzitním centru energeticky efektivních budov (UCEEB) a Fakultě strojní ČVUT v Praze spolu s Botanickým ústavem Akademie věd ČR. Technologie Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.) se skládá ze dvou systémů, jeden na získávání vody z pouštního vzduchu a druhý pro kultivaci pouště v úrodnou půdu a již bylo nedávno úspěšně otestováno přímo v arabské poušti.*

Zdroj: České noviny

Obrázky:

Vizualizace českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zdroj: UCEEB

Projekt jaderného reaktoru pro dodávky energie v regionu. Foto archiv/ÚJV

Zařízení S.A.W.E.R. bylo otestováno v podmínkách pouště. Foto archiv/UCEEB

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down