25.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na snížení emisí by stačil zlomek zisku

Elektrárna Chvaletice že skupiny Seven Energy Pavla Tykače se obrátila na Ústavní soud ČR s žádosti o obnovení platnosti výjimky z emisních limitů na rtuť a oxidy dusíku. Tu pozastavil Krajský soud v Ostravě (pobočka Olomouc), když přiznal odkladný účinek žalobě ekologických organizací a místních spolků. Na požadované snížení emisí by přitom podle ekologických organizací stačil jen zlomek letos elektrárnou plánovaného zisku.

Uhelná elektrárna Chvaletice si stěžuje na porušení práva podnikat a přitom v žádosti odhalila, že letošní očekávaný zisk kvůli drahé elektřině násobně přesáhne náklady na potřebnou investici do snížení emisní a splnění limitů. Elektrárna také dlouhodobě ignoruje možnost získat kratší výjimku na dva roky, která by byla dle soudu v mezích zákona.

Elektrárna Chvaletice ve stížnosti k nejvyšší soudní instanci uvádí, že pouze v roce 2022 činí odhad zisku 3,9 miliardy korun. Maximální částka pro případ instalace nových filtrů, které by snížily emise vypouštěných škodlivin hluboko pod emisní limity, je 1,5 miliardy korun. Podle ekologických organizací však může provozovatel jít i cestou vyladění stávajících filtračních technologií a instalací technologie dávkování aktivního uhlí. Náklady na dosažení emisních limitů se tak mohou dostat asi na 95 milionů korun, tedy zhruba asi na 2,5 % letošního očekávaného zisku elektrárny. Takové úpravy lze navíc provést v řádu několika týdnů.

Opatření vedoucí ke snížení emisí pod zákonný limit může provozovatel udělat kdykoli v době trvání výjimky, jak dokazuje například aktuální případ teplárny Trmice, která dostala výjimku do konce roku 2022, ale dokázala limity splnit mnohem dříve a výjimku si nechala téměř o rok dříve ukončit. Převážná většina provozovatelů (celkem 92 ze 110 velkých spalovacích zařízení) navíc přijala před účinností nových emisních limitů dostatečné kroky ke splnění emisních limitů a žádnou výjimku ani nepotřebují.

Neochota provozovatele Elektrárny Chvaletice snižovat za zařízení emise toxické rtuti na zákonný emisní limit je tedy v kontextu České republiky spíše ojedinělá a vstřícný přístup úřadů ji podle ekologických organizací zvýhodňuje oproti ostatním provozovatelům.

Ekologické organizace, právníci a místní spolky také v minulém týdnu dopisem adresovaným ministryni životního prostředí, krajskému úřadu i provozovatelům elektrárny předestřeli možnosti, které elektrárna má, aby zajistila legální provoz v nadcházejícím zimním období. Provozovatel elektrárny však místo toho trvá na překračování limitů. 

- Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká: “Místo toho, aby snížil emise toxických látek z uhelné elektrárny Chvaletice na zákonný limit či žádal o krátkou výjimku v mezích zákona, rozhodl se Pavel Tykač běžet s pláčem k Ústavnímu soudu hájit své právo znečišťovat. Přitom se ukázalo, že díky vysokým cenám elektřiny mu vydělá jeho elektrárna jen tento rok téměř 4 miliardy korun, zatímco na snížení emisí potřebuje daleko menší částku.”

- Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká: “Je několik možných důvodů pro udělení výjimky z emisních limitů. Mezi ty hlavní patří nedostatek času na instalaci či vyladění filtračních technologií. Z informací, které provozovatel zaslal Ústavnímu soudu, ale vyplývá, že zbývá provést již jen jedna dílčí úprava, která se dá stihnout řádově v několika týdnech, maximálně měsících. Výjimka pro Chvaletice proto nemá žádné opodstatnění a k tomuto závěru určitě dojde každý soud, který se s kauzou detailně seznámí.”

- Laura Otýpková, právnička Frank Bold, která se případu dlouhodobě věnuje, říká: “Ústavní stížnost provozovatele elektrárny zcela postrádá ústavněprávní rozměr a Ústavní soud ji proto pravděpodobně odmítne. Postup správních orgánů a soudů v souladu se zákony nelze v právním státě považovat za újmu, natož za zásah do základních ústavně zaručených práv znečišťovatele.”

(Zdroj: Ekologické organizace)

Foto archiv/Týden.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down