Na vánočním osvětlení se šetřit nevyplatí, spotřebuje pár korun

Vánoční atmosféru v podobě světelných dekorací si není třeba odpírat. Při použití LED světýlek totiž za desítky hodin provozu blikající stromeček, elektrické svícny nebo populární svítící sobi spotřebují méně, než kolik stojí jedno máslo. Osvětlení pomocí klasických žároviček vyjde jen o něco málo více. Podobně se není třeba bát ani pouštění televize: provoz nejobvyklejších LED televizí stojí za den 10 korun.

K atmosféře vánočních svátků patří výzdoba, často v podobě různých světýlek, světelných řetězů či svícnů. A rozhodně není na místě hledat úsporu u vánoční světelné dekorace. Pokud se zvolí správná varianta světýlek, vyjde jejich provoz přes celé Vánoce i v období adventu jen na pár desítek korun. Spotřeba každého spotřebiče se odvíjí od příkonu, který je u každého elektrického výrobku uvedený. Například LED světelné řetězy na vánoční stromeček mívají nejčastěji příkon kolem 6 wattů. Při 12hodinovém svícení během celého prosince domácnost utratí za provoz jednoho řetězu na vánočním stromku 13 korun, včetně poplatků za distribuci elektřiny. O něco dražší je provoz starších řetězů vybavených klasickými žárovkami, v tomto případě utratí domácnost za stejnou dobu svícení stromku přibližně stokorunu.

Velmi nízkou spotřebu mají rovněž další menší vánoční dekorace. Například elektrické svícny lze pořídit s příkonem od 1 do 4 W, malé vánoční sochy, například svíticí sobi, sněhuláci, nebo medvědi, pak od 3 W. Také jejich provoz přes celý advent tedy znamená jen zanedbatelné náklady na elektřinu. Oblíbené venkovní světelné sítě na zeď mají příkon od 3,6 do 8,7 W. Ani za jejich provoz tedy domácnost nezaplatí víc než pár desítek korun. Vánoční osvětlení si může díky minimálním nákladům dovolit úplně každý a není potřeba se v tomto ohledu omezovat.

Rozhodně není potřeba si odepřít ani celodenní sledování oblíbených vánočních pohádek.  Provoz nejobvyklejších LED televizí stojí za den přibližně do 10 korun. Podobně není příliš nutné hlídat spotřebu při vaření Štědrovečerní večeře nebo při pečení cukroví. Například příkon trub se pohybuje od 2,1 do 3,9 kW. Tříhodinové pečení tak vyjde cca na 40 až 70 korun.

Příklady spotřeby vánočních světelných dekorací

Dekorace Příkon Náklady na svícení*
Vánoční řetěz – 500 LED 6 W 13 Kč
Vánoční řetěz s časovačem – 500 LED diod 9,6 W 21 Kč
Vánoční svícen – 7 LED žárovek 1 W 2 Kč
Žárovkový řetěz – 32 žárovek 45 W 99 Kč
Vánoční svícen se žárovkami 19,8 W 43 Kč
LED dekorace sobí socha 4 W 9 Kč
Extravagantně nazdobený rodinný dům 1500 W 3 300 Kč

Měsíční svícení po dobu 12 hodin denně, sazba D02, cena 5,90 Kč/kWh.

Pokud by zákazník chtěl omezit plýtvání (nejen) o Vánocích, zde je několik základních tipů:

  • Než se lednice a mrazák napěchují, je vhodné je odmrazit. Námraza silnější než 3 mm totiž zvyšuje energetické požadavky na provoz až o 75 %. Vhodné je také popřemýšlet o jejich umístění. S každým stupněm navíc nad 20 °C vzroste spotřeba chladničky o zhruba 6 %, rozhodně by tedy lednice neměla stát u zdroje tepla (sporák, trouba), ale ani na místě, kde na ni svítí sluníčko.
  • Při pečení je vhodné co nejvíce omezit otevírání dvířek do trouby. Každé otevření totiž okamžitě způsobí ztrátu až 20 procent jejího tepla, kterou pak spotřebič musí znovu dohnat nahříváním. Pokud má trouba program na horkovzdušné pečení, je vhodné jej maximálně využít: umožňuje totiž upéct za stejnou dobu při teplotě až o 20 °C nižší. Důležitá je také čistota: nános mastnoty a špíny v troubě(stejně jako na sporáku) zbytečně zvyšují spotřebu.
  • Přikrytím hrnce pokličkou se vaření uspíší až o třetinu, což významně šetří energie. U sklokeramické varné desky je vhodné rovněž přizpůsobit velikost hrnce velikosti plotýnky: nejmenší plotýnka má totiž příkon kolem 1,2 kWh, zatímco největší i dvojnásobný. Malý hrnec na velké plotýnce tak zbytečně spotřebuje spoustu energie. Velkou roli hraje i to, zda je dno hrnce či pánve rovné, tak aby na plotýnku přilnulo.
  • Z malých spotřebičů je na energii poměrně náročná třeba rychlovarná konvice. Vyplatí se proto vždy ohřívat jen takové množství vody, které aktuálně potřebuji, ne víc.

Koho zajímají detailnější tipy na úspory v domácnosti, například kolik přesně může ušetřit správným topením, ohříváním vody, větráním či vařením, může se podívat na poradenský portál www.setrim.cz. Tipy z portálu využilo již přes milion lidí.*

/Zdroj: ČEZ/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down