Náklady na energie se podnikatelům zvyšují, Národní rozvojová banka jim pomůže ušetřit

Na podnikatele se zvyšuje tlak kvůli vyšším nákladům na energie, jejichž cena za poslední rok mnohonásobně vzrostla. S tím jim pomocí programů na úsporu energie pomáhá Národní rozvojová banka (NRB).

„Poradenství ELENA poskytne 90 % nákladů na přípravu energeticky úsporných projektů a pomůže s výběrem nejvhodnějšího financování investice,“ přibližuje koordinátor programu Čestmír Hrdinka (foto).

Národní rozvojová banka představila program ELENA. Co zájemcům nabízí?

Národní rozvojová banka získala prostředky, které vyčlenila Evropská unie z programu HORIZONT 2020 a prostřednictvím Evropské investiční banky je poskytuje pro kvalitní a komplexní přípravu energeticky úsporných projektů. Jedná se o podporu přípravy energeticky úsporných projektů na objektech pro podnikatele a dále o přípravu EPC projektů ve veřejném sektoru.

Kolik peněz v tomto programu může NRB poskytnout?

Národní rozvojová banka má k dispozici 63 milionů korun. Z nich plánujeme poskytnout podnikatelům zhruba 8 a veřejnému sektoru 55 milionů korun. Konečné rozdělení se ale bude odvíjet od zájmu žadatelů o poradenství. Zatím je vysoký zájem o poradenství EPC, ale minimální v oblasti úspor u podnikatelů. Nicméně i u nich zaznamenáváme v poslední době rostoucí zájem.

Co konkrétně program ELENA nabízí podnikatelům?

Především konzultaci jejich projektových záměrů a následně zajištění energetického posudku a pomoc při přípravě projektu a kompletaci žádosti o bezúročné financování z programů ENERG a Úspory energie. Ty napomáhají financovat podnikatelské projekty zaměřené na úsporu energie pro Prahu a další místa po celém Česku.

Můžete konkrétně přiblížit programy, které nabízí podnikatelům bezúročné financování při investicích do úsporných projektů?

Podnikatelům, kteří se rozhodli investovat do projektů na úsporu energií, nabízíme dva programy. První z nich je ENERG, který umožňuje pražským firmám získat bezúročné úvěry k financování investičních projektů zaměřených na úsporu energie. Pro projekty, které nespadají na území hlavního města a jsou realizovány kdekoliv jinde na území České republiky, máme program Úspory energie. Oba programy nabízí úvěry ve výši od 500 tisíc do 60 milionů korun a možnost odkladu splátek až o čtyři roky.

ZÁJEM O PROGRAMY NA ÚSPORU ENERGIÍ ROSTE

Jaký typ revitalizace nejčastěji nehospodárné budovy vyžadují?

Poradenství je určené pro podnikatele, kteří plánují investovat do projektů na snižování energetické náročnosti budov, a tedy primárně na opatření, která souvisejí s obálkou budovy nebo s technickým zabezpečením budov. Konkrétně se jedná o zateplení, výměnu oken nebo dveří, zastínění nebo souvisí s vytápěním, přípravou teplé vody, ventilací, chlazením, osvětlením. Dále v rámci projektu dochází k zavádění energetického managementu, instalaci obnovitelných zdrojů energie, nebo automatizaci a řízení budov.

Jaké z výše uvedených konkrétních investic se v podnikatelském sektoru objevují nejčastěji?

Nejčastěji se setkáváme se zateplením obálky a výměnou oken, zdroje tepla nebo osvětlení. V poslední době stoupá zájem o instalaci fotovoltaických panelů. Ty ale musí být součástí dalších energeticky úsporných opatření, nelze je bohužel podpořit samostatně.

Jak mohou zájemci o podporu programu ELENA u NRB požádat?

Primárně je důležité projevit zájem o poradenství v rámci programu ELENA. To se dá udělat využitím některého z kontaktů vůči Národní rozvojové bance nebo vyplněním žádosti o poradenství, která je dostupná na webu instituce. Žádost také přijímají všechna obchodní místa nebo je možné ji poslat na e-mailovou adresu elena@nrb.cz, popřípadě příslušného obchodního místa nebo ji předat do datové schránky či webové podatelny NRB.

***

Co je program ELENA

Program ELENA podporuje přípravu energeticky úsporných projektů formou komplexního poradenství. Své služby nabízí podnikatelům, ale i městům, krajům, institucím. Cílem programu je usnadnit realizaci energeticky úsporných opatření. Je zaměřený na renovace stávajících nemovitostí a cílené investice do technologických a stavebních opatření. Program ELENA nabízí úhradu 90 % způsobilých výdajů na vybrané činnosti spojené s přípravou projektu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down