07.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejen design, ale i účinnost vytápění

Současný růst cen energií a nejistota dodávek ruského plynu opět přispívá k popularitě vytápění dřevem. Mezi lidmi například znovu roste zájem o akumulační krbové systémy. Během pandemie se totiž obliba vytápění dřevem v krbech projevovala zejména ve výběru designu krbové vložky. Nyní se zájemci více zaměřují také na účinnost vytápění. Podle kamnářů tento trend bude pokračovat i nadále.

Výtah z článku, který vyjde v časopise Energie 21 č. 4/2022.

Nákup krbového topidla během pandemie byl pro mnohé domácnosti jednou z forem realizace dlouho odkládané investice. Krbové vložky však měly v řadě případů jen doplnit stávající systém vytápění, neměly sloužit jako primární zdroj tepla pro interiér. Zákazníci proto sahali zejména po produktech, jejichž hlavní předností byl prvotřídní design.

„Kamnářskému oboru období pandemie svým způsobem i nahrálo. Lidé zůstali doma a začali své odložené peníze více investovat do domácností. Prioritu hrála zejména snaha zlepšit interiér z hlediska designu. Proto sahali hlavně po krbových vložkách s různými variantami prosklení,“ popisuje dřívější trend Petr Banasinski ze společnosti Hoxter. Stále větší důraz na efektivitu topných systémů však znamenal i změnu trendu při nákupech krbů.

Již od počátku loňské topné sezony jsou rozhodujícím faktorem především rostoucí ceny plynu a elektřiny. Od začátku letošního února pak do uživatelských preferencí vstupuje ještě další faktor – obava ze samotné dostupnosti dodávek zemního plynu v jakékoliv formě. V kombinaci s vysokými cenami energií tak lze letos zaznamenat v uživatelských preferencích pro vytápění významný obrat – přechod od plynu a elektřiny ke dřevním palivům. Prodejci kamen a krbů vzhledem k současnému dění předpokládají, že tento trend bude pokračovat i nadále a po konci topné sezóny ještě zesílí.

Značná poptávka je opět i po teplovodních krbových systémech, které umožňují využít krb nejen k lokálnímu vytápění, ale i k ohřevu vody v akumulačních nádobách. Ta následně míří do topného okruhu, tedy například do radiátorů či podlahového vytápění. Případně je možné ji použít i pro běžnou spotřebu. Zatímco dříve tuto variantu lidé volili zejména pro rekreační objekty, v posledních měsících ji začali poptávat i pro své domácnosti.*

Red (Zdroj: Hoxter)

Foto archiv/Hoxter

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down