26.02.2014 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

(Nejen) Německo se intenzivně zabývá úsporami energií

Úspory energií a zvyšování energetické efektivity hospodářství jsou jedním ze základních kamenů probíhající transformace německé energetiky – tzv. Energiewende. Nejlevnější a nejefektivnější energie je zkrátka i v Německu ta, která se vůbec nemusí vyrobit. Podle studie německé podnikatelské iniciativy pro energetickou efektivitu DENEFF lze pomocí opatření, zvyšujících energetickou účinnost, dosáhnout do roku 2020 snížení roční spotřeby elektřiny o 68 miliard kWh, což odpovídá výkonu deseti jaderných elektráren.

V září 2013 vyzvalo 21 německých odborníků politiky ke snížení plýtvání energiemi o polovinu. Bez nové úsporné energetické politiky by byla „Energiewende“ dražší, pomalejší a obtížnější.  Proto je zapotřebí integrovaná politika energetické efektivity, u které jde výstavba energetických zdrojů šetrných k přírodě ruku v ruce s úsporami spotřeby energií.

Přitom ještě v roce 2010 se systematicky zabývala problematikou úspor energií jen asi jedna pětina německých podniků. Dnes je tento podíl podstatně vyšší také díky celé záplavě nástrojů a programů, kterými spolková vláda a zemské vlády podporují tento pozitivní trend. Zdaleka přitom nejde jen o elektřinu, ale také o šetrné zacházení s teplem, vodou a dalšími zdroji.   

Například německá energetická agentura DENA, v součinnosti se spolkovým ministerstvem hospodářství  a velkými energetickými koncerny (EnBW AG, E.ON AG, RWE AG a Vattenfall Europe AG), podporuje již od roku 2010 na základě iniciativy EnergieEffizienz nejen veškeré oblasti hospodářství, ale také drobné spotřebitele. A skutečně se jí to daří.

Podle reprezentativního průzkumu z konce roku 2013 sedm z deseti německých občanů cílevědomě spoří energii v domácnosti a považují to za svůj příspěvek pro uskutečnění Energiewende. Jedná se většinou o jednoduché kroky jako výměna klasických žárovek za úsporné, nákup úsporných elektrospotřebičů a omezení provozu elektropřístrojů v režimu stand-by. Především mladší lidé přitom hledají inspiraci online. Proto byla zřízena speciální webová stránka www.stromeffizienz.de, poskytující spoustu konkrétních informací o možnostech šetření elektřinou.

Průmysl, řemesla, obchod a služby spotřebují dvě třetiny elektřiny v Německu. Jednoduchými změnami chování a využíváním energeticky efektivních technologií, by bylo podle agentury DENA možno dosáhnout v německých domácnostech úspor až 25 %, v průmyslu 30 % a v oblasti informačních technologií dokonce 75 %. Iniciativa EnergieEffizienz je agenturou DENA využívána jako základní platforma pro cílené jednotlivé kampaně, zaměřené na konečné spotřebitele v domácnostech, průmysl, řemesla a služby v celém Německu.

Mimoto iniciuje DENA celou řadu workshopů, na nichž radí experti v odborných otázkách racionálního využívání elektřiny. DENA je také od roku 2008 národním kontaktním místem pro kampaň EU Sustainable Energy for Europe (Udržitelná energie pro Evropu) a do její kompetence patří také Exportní iniciativa OBNOVITELNÉ ENERGIE.  V jejím rámci spoluorganizovala DENA také již řadu akcí v České republice, prezentujících vyspělé německé technologie. 

Šetření energií samozřejmě není jen doménou Německa a EU. Jak uvedl bývalý guvernér státu Kalifornie Arnold Schwarzenegger na loňském kongresu Cleantech 2013 ve Frankfurtu n. M.: „Kalifornie je o 40 % energeticky efektivnější než zbytek USA. Pokud by byly USA tak energeticky efektivní, jako je Kalifornie, bylo by možno v USA odstavit 75 % všech uhelných elektráren.“

Mezi dalšími případy chvályhodného přístupu k problematice úspor energie uvedl také norské hlavní město Oslo, které výměnou standardního pouličního osvětlení za úsporné dosáhlo 75% snížení spotřeby elektřiny, a tím i výrazných finančních úspor. Místo strašení lidí tím, že jsou součástí problémů s životním prostředím, považuje Schwarzenegger za lepší je inspirovat, aby se stali aktivní součástí řešení. Každý člověk podle něho může se změnou uvažování směrem k čistší a úspornější energetice začít u sebe, aniž by se přitom musel výrazně omezovat v kvalitě svého života.*

Redakčně kráceno.

Celý článek je uveřejněn v časopise Energie 21 č. 1/2014.

Autor: Ing. Zdeněk Fajkus, VTUD, e. V., Mnichov 

Obrázek: Příkladem aktivního přístupu k úsporám energie a využití OZE je mnichovský komunální podnik SWM München GmbH, jeden z hlavních dodavatelů elektřiny a tepla i pro domácnosti (na snímku je poradna pro zákazníky). Foto archiv/ SWM - Stadtwerke München GmbH

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down