28.05.2014 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Největší solární tepelná soustava na světě

Dánská společnost SUNMARK v konsorciu s chilskou firmou Energía Llaima uvedla v loňském roce do provozu největší solární tepelnou soustavu na světě. Projekt byl realizován v Chile v oblasti zvané Pampa Elvira poblíž městečka Sierra Gorda.

Solární soustava je součástí technického vybavení měděného dolu společnosti Codelco, kde dodává teplo do technologického procesu extrakce mědi z vytěžené horniny. Proces získávání mědi vyžaduje tepelnou energii na různých teplotních úrovních. Provozní teplota elektrolytu v procesu extrakce mědi je stabilně udržována na 50 °C. Solární energie je využívána také pro mytí některých zařízení.

Cílem instalace solární soustavy byla primárně náhrada tepla vyráběného kotelnou na naftu, která je do lokality dolu dovážena nákladními automobily, jiný zdroj energie v místě k dispozici není.

Záměrem konsorcia i těžební společnosti je replikace vyzkoušeného modelu v dalších podobných lokalitách nejen v Chile, ale v rámci celé Jižní Ameriky. Představitelé investora zdůrazňují, že jimi zvolené řešení umožňuje dlouhodobé stabilní plánování provozu nezávisle na kolísající ceně fosilních paliv.*

Obrázek: Panoramatický pohled na celé solární pole. Foto archiv/Codelco

Celý článek vyšel v časopise Energie 21 číslo 3/2014.

Autor: Ing. David Borovský                 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down