Evropa musí vytvořit komplexní průmyslovou strategii

Evropská komise představila návrh strategie Clean Industrial Deal (CID), tedy Dohody o čistém průmyslu. Cílem dohody je vytvořit podmínky pro dekarbonizaci evropského průmyslu, posílení jeho konkurenceschopnosti a posílení evropské strategické autonomie v klíčových sektorech budoucnosti. Významné nevládní organizace připravily k představené Dohodě o čistém průmyslu společné stanovisko, ve kterém vyjadřují obavy i očekávání ohledně nového návrhu.

Tato iniciativa Evropské komise, která přímo navazuje i na strategii Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu), by měla vytvořit strategický rámec na příštích pět let a přispět k posílení evropské konkurenceschopnosti při splnění ambiciózních klimatických cílů a zajištění energetické bezpečnosti v turbulentní geopolitické situaci.

Potřebná je komplexní průmyslová strategie

Nevládní organizace, dlouhodobě usilující o ochranu klimatu a životního prostředí, připravily k představené Dohodě o čistém průmyslu společné stanovisko, ve kterém vyjadřují své obavy i očekávání ohledně nového návrhu. Shodují se, že nejlepším způsobem, jak zachovat dlouhodobou prosperitu a zajistit energetickou bezpečnost Evropy, je vytvoření komplexní průmyslové strategie, která umožní přechod k udržitelnému hospodářskému modelu a zároveň sníží závislost na fosilních palivech. Navrhovaný rámec proto musí usilovat nejen o dekarbonizaci a podporu obnovitelných zdrojů, ale také reflektovat potřebu snížení energetické a materiálové náročnosti, přechod k oběhovému hospodářství a zajištění sociální soudržnosti. Zároveň je důležité přesměrovat finanční prostředky od fosilních dotací k investicím do čistých technologií a k cílenému zjednodušení regulačního rámce tak, aby odstranil zbytečné národní bariéry a poskytl podnikům potřebnou právní jistotu pro budoucí investice.

Dopad jednotlivých kroků představených v rámci Clean Industrial Dealu na Česko bude známý až po zveřejnění detailů připravovaných opatření a navazujících legislativních aktů, které přijdou v nejbližším období.

Komentáře zástupců nevládních organizací

- Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR: „Evropská komise musí řešit celý rozsah existenčních krizí, které mají sociální i environmentální dopady na evropské občany, nejen zaostávání evropského průmyslu. Konkurenceschopnost a dekarbonizace nejdou proti sobě, naopak jsou úzce propojené, proto je důležité využít příležitosti s nimi spojené. Průmyslová strategie EU musí navazovat na již schválené klimatické cíle tak, aby byla zajištěna návaznost a konzistentnost politik i investiční jistota v celé EU. Vést globální závod v oblasti čistých technologií a zároveň zajistit dostupné ceny energií z domácích zdrojů a předcházet dopadům klimatické změny může EU jen vyvážením dekarbonizace s konkurenceschopností a sociální soudržností.“

- Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA: „Vývoj ve světě ukazuje, že Evropa opravdu potřebuje změnit přístup a zbavit se závislosti na dovozu fosilních paliv a vytvořit nezávislou a bezpečnou energetickou základnu. K tomu je ovšem třeba prosperující průmysl. Bez oceli, betonu či strojíren větrné elektrárny nepostavíme. A zároveň bez větrných elektráren nebude dostatek cenově dostupné elektřiny pro průmysl. Energetická politika se však musí změnit i v sociální oblasti, aby například investice do zateplování domů pomáhaly všem skupinám obyvatel a zejména těm, jenž jsou ohroženi energetickou chudobou způsobenou vysokými cenami fosilních paliv a špatným stavem budov.“

- Heda Čepelová, expertka na klimatickou politiku Centra pro dopravu a energetiku (CDE): „Pro Českou republiku je dekarbonizace ekonomiky zvlášť závažná výzva vzhledem k vysokému podílu tradičního výrobního průmyslu na zaměstnanosti i hospodářské produkci. Návrh Evropské komise pro nás otevírá důležitou debatu o tom, jak dekarbonizaci průmyslu v nejbližších letech financovat a jaké výsledky od ní očekávat. Česko by tuto změnu nemělo prováhat, ale naopak proaktivně udávat směr k udržitelné modernizaci ekonomiky. Oddalování potřebné změny ekonomického modelu by jen zvýšilo rizika nadměrných nákladů na kompenzace a neefektivních investic.“

JiT (Zdroj: Nevládní organizace)*

Návrh Evropské komise otevírá důležitou debatu také o tom, jak dekarbonizaci evropského průmyslu v nejbližších letech financovat. Foto archiv/Fakta o klimatu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down