22.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nevyužité teplo dokáže přinášet zisk

Bioplynová stanice (BPS) produkuje kromě elektrické energie také velké množství tepla. Velká část stanice dokáže toto teplo využít jen částečně, a to hlavně během zimního období. Výsledkem je, že drtivá většina tepla je odsouzená ke zmaření v chladičích.

Společnost B:POWER dokáže toto teplo jednoduše využít pro výrobu dodatečné elektrické energie nebo chladu. V době zvyšujících se cen energií, silové elektřiny obzvlášť, je toto téma aktuálnější než jindy.

Výroba elektrické energie

V podstatě se jedná o jednoduchý systém tzv. ORC jednotek. ORC je zkratka pro Organický Rankinův Cyklus. V zásadě jde o klasický kondenzační cyklus, tak jak jej můžeme vidět ve všech elektrárnách, využívajících parní turbínu. Namísto vodní páry se však jako médium používá organická látka. Jedná se tedy o přeměnu tepelné energie na elektrickou.

Do ORC jednotky je možné přivést teplo v podobě horké vody o teplotě zhruba od 85 °C. ORC jednotka vyrobí elektrickou energii s účinností do 12 %. Systém se napojí na vodní okruh a v době přebytku se tepelná energie z KGJ využívá právě pro výrobu elektrické energie. Vhodné pro KGJ od 800 kW tepelného výkonu.

Výhodou je jednoduchost a rychlost instalace i provozu. K tomu přistupuje cenová dostupnost. Výroba elektrické energie od 20 – 35 kWel/h. Při cenách silové elektřiny okolo 3 Kč/kWh je návratnost investice čtyři pět let. Navíc se nabízejí dotační tituly, které mohou tuto dobu zkrátit až na polovinu.

Výroba chladu

Další možností, jak účinně naložit s přebytky tepla, je instalace absorpční chladicí jednotky a přeměna nevyužitelného tepla na chlad. Ve formě studené vody má celou řadu využití:

  • chlazení bioplynu na BPS
  • chlazení mléka či jiných výrobků
  • chlazení výrobních či kancelářských prostor.

Samotná technologie absorpčního chlazení je velmi jednoduchá a provozně nenáročná. V těchto systémech chladivo, tedy voda, absorbuje teplo v nižší teplotě a nižším tlaku během odpařování, a uvolňuje teplo ve vyšší teplotě a vyšším tlaku během kondenzace.

Standardní technologie chlazení pomocí kompresorů mají vysokou spotřebu elektrické energie. Při stejném chladicím výkonu činí vlastní spotřeba jednotky absorpčního chlazení pouze asi 5 % spotřeby ve srovnání s kompresorovým chlazením. Instalace absorpční chladící jednotky tedy přinese významné snížení provozních nákladů při výrobě chladu.

Z pohledu instalace absorpčního chlazení na BPS je velice zajímavé zejména chlazení bioplynu. Obvyklá stávající kompresorová jednotka má spotřebu zhruba 15 kW elektrické energie, absorpční chladicí jednotka má spotřebu pouze 2 kW. Další přínos je v podobě úspory na stávajícím chlazení. To znamená roční úsporu ve výši až 600 000 korun.

Vysoká účinnost, výkony již od 50 kW a velmi nízké provozní náklady činí z absorpčních chladicích jednotek ideální řešení pro výrobu chladu v bioplynových stanicích. Sekundárním přínosem je potom nemalá úspora elektrické energie při maření tepla v nouzových chladičích a hladký chod KGJ i v parných letních dnech.*

V případě zájmu o tuto problematiku kontaktujte specialisty ze společnosti B:POWER.

PR B:POWER, autor: Pavel Žwak, obchodní manažer, tel.: +420 725 902 003, e-mail: pavel.zwak@bpower.cz

Článek vyšel v Energii 21, č. 2/2022

 

Popisky k obrázkům:

1: Jednotka absorpčního chlazení, foto archiv/B:POWER

2: ORC jednotka AC800 s vlastním suchým chladičem, foto archiv/B:POWER

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down