Nové nařízení EK o obalech a obalových odpadech přinese snížení odpadů

Evropská komise nedávno zveřejnila návrh nového nařízení o obalech a obalových odpadech v rámci nového balíčku k cirkulární ekonomice. Velkých změn se dočkají nejen výrobci klasických obalů, ale i výrobci biologicky rozložitelných obalů. Nově také budou obaly opatřeny štítky, aby mohly být snadno tříděny.

Podle Evropské komise každý Evropan vyprodukuje v průměru téměř 180 kg obalového odpadu ročně. Až 40 % plastů a 50 % papíru používaného v EU je určeno k výrobě obalů, což z nich činí jeden z hlavních způsobů použití primárních materiálů. „Kdyby EU nepřijala žádná opatření, bylo by do roku 2030 takového odpadu ještě o 19 % více a odpadu z plastových obalů dokonce o 46 % více,“ tvrdí Komise. Zabránit by tomu mělo právě nové nařízení, díky kterému budou spotřebitelům nabízeny opakovaně použitelné obaly, přestanou se používat zbytečné obaly, omezí se jejich nadměrné používání a dojde k zavedení jasného označování, které usnadní správnou recyklaci.

„Pro odvětví zpracování odpadu budou pravidla přínosem v tom, že vytvoří nové obchodní příležitosti, a to zejména pro menší podniky, sníží  se potřeba primárních materiálů, zvýší  se recyklační kapacita Evropy a sníží její závislost na primárních zdrojích a externích dodavatelích. Nasměrujeme obalový průmysl na cestu ke klimatické neutralitě do roku 2050,“ slibuje si Komise. Komise se zaměřila i na plasty z biologického materiálu a kompostovatelné a biologicky rozložitelné plasty, přičemž bude nově stanoveno, při jakém použití jsou tyto plasty skutečně přínosné pro životní prostředí a jak by měly být navrženy, odstraněny a recyklovány.

Snížení produkce o 37 %

Revizí směrnice o obalech a obalových odpadech nechce Komise jen snížit zbytečné používání obalů a podpořit obaly opakovaně použitelné, ale také podpořit kvalitní recyklaci. Konkrétně do roku 2030 zajistit, aby všechny obaly na trhu EU byly ekonomicky životaschopným způsobem recyklovatelné. V neposlední řadě také snížit využívání primárních zdrojů, vytvořit fungující trh s druhotnými surovinami a zvýšit využívání recyklovaných plastů v obalech prostřednictvím povinných cílů. Hlavním cílem je do roku 2040 snížit odpad z obalů počítáno na obyvatele na členský stát o 15 % oproti roku 2018. Množství evropských odpadů by se tím mohlo snížit o přibližně 37 %.

Opětovné použití nebo plnění obalů během posledních 20 let prudce pokleslo, proto podniky budou muset spotřebitelům nabízet určité procento svých výrobků v takových obalech. Například v případě nápojů a jídel, které si spotřebitelé odnášejí s sebou, nebo v případě dodání po objednávce na internetu. Dojde rovněž k určité standardizaci formátů obalů a jasnému označování opakovaně použitelných obalů.*

/Zdroj: Průmyslová ekologie/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down