Nový prototyp největšího bateriového článku v Evropě

Srbská společnost ElevenEs právě dokončila dvouletý vývoj největšího bateriového článku LFP (Lithium Iron Phosphate) v Evropě. První šarže budou odeslány k testování zákazníkům v prvním čtvrtletí roku 2023.

Nová baterie EDGE firmy, která je průkopníkem v oboru, byla vystavená na konferenci The Business Booster (TBB), každoroční mezinárodní networkingové akci pořádané EIT InnoEnergy. Na akci, která se uskutečnila v portugalském Lisabonu ve dnech 28. a 29. září 2022, se představilo více než 150 předních udržitelných energetických technologií z celého světa.

Tři velikosti článků

Technologie LFP, která podle odhadů agentury Bloomberg NEF dosáhne v roce 2022 až 40% podílu na celosvětovém trhu baterií, se vyznačuje vyšší bezpečností, nižšími náklady a zvýšenou trvalou udržitelností – nevyžaduje použití niklu a kobaltu. Kromě osvědčených bezpečnostních prvků v elektricky poháněných vozidlech vydrží baterie LFP dvakrát déle než běžné konkurenční technologie. Také přední automobilky jako Tesla, Volkswagen, BMW, Mercedes či Ford již v posledních měsících zavedly do svých vozových parků bateriové články LFP.

„Po vytvoření a otestování více než 500 laboratorních vzorků jsme vyvinuli konečné složení a design bateriových článků. Současně jsme se rozrostli v mezinárodní tým s téměř 50 lidmi a dodávky probíhají podle našich plánů. Očekáváme, že koncem tohoto roku uzavřeme financování série B, rozšíříme naše výrobní kapacity na 300 až 500 MWh a do projektu zapojíme několik dalších strategických investorů, abychom dále urychlili růst naší společnosti,“ uvedl Nemanja Mikać (foto), generální ředitel ElevenEs. Zdůraznil, že firma nabídne tři různé velikosti bateriových článků EDGE v prizmatickém formátu, které budou konkurenceschopné vůči všem v současnosti dostupným sériově vyráběným bateriím na globálním trhu.

Velmi rychlý růst

„Ještě před rokem byla tato společnost na konferenci TBB ještě raným vývojovým projektem a tato baterie vůbec neexistovala. Je působivé vidět, co dokázala za tak krátkou dobu,“ doplňuje Diego Pavia, generální ředitel pořadatelské EIT InnoEnergy.

ElevenEs je průmyslový spin-off projekt společnosti Al Pack Group, nadnárodního lídra v oblasti zpracování hliníku s téměř třemi desetiletími zkušeností a know-how v oblasti vysoce přesného zpracování hliníku. Ten je klíčovou součástí výroby elektrod, které tvoří aktivní část LFP baterií.

Laboratoř i výzkumné a vývojové centrum jsou v provozu od června 2021 a úvodní výrobní etapa bude dokončená v lednu 2023. První etapa velkokapacitní výroby (8 GWh) s kapacitou dodávat baterie pro 200 000 vozů ročně, je naplánována do konce roku 2025. Očekává se, že brzy bude oznámený další plán rozšíření.

Navzdory zvýšenému počtu startupových společností, které oznamují plány na expanzi, zůstává trh s bateriemi v Evropě nedostatečně pokrytý. U společností, které jsou ve vývoji produktů tak daleko jako ElevenEs, bude další rychlý růst navázaný na koncentrované zaměření na produkty a dobře realizovanou strategii industrializace. Poptávka Evropy po udržitelných a lokalizovaných bateriích roste, takže spolehlivost a vedoucí postavení evropských výrobců těchto produktů se stává nezbytností.

O společnosti

ElevenEs je průkopníkem v technologii katodových baterií LFP (Lithium Iron Phosphate) a tvůrcem prvního a největšího bateriového článku LFP plné velikosti v Evropě. Firma je průmyslovým spin-off projektem Al Pack Group, nadnárodního lídra v oboru zpracování hliníku. Díky široce dostupným a nákladově efektivním řešením pro skladování energie poskytuje ElevenEs baterie pro elektromobily a hromadnou dopravu a pomáhá vytvářet trvale udržitelnou budoucnost.*

Podrobnosti: www.elevenes.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down