O krok blíže ke komunitní energetice

Sněmovna právě v prvním čtení projednala novelu Energetického zákona, tzv. LEX obnovitelné zdroje I. Milionům domácností v bytových domech se tak postupně otevírá cesta k levnější domácí elektřině z fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů. Pomůže i veřejnému sektoru a malým a středním podnikatelům. [1]
Ministr Síkela zároveň připravuje k předložení do meziresortního řízení tzv. LEX obnovitelné zdroje II, který zavádí pravidla pro sdílení vyrobené elektřiny v rámci rodiny, mezi přáteli, sousedy, podnikateli a dalšími. Přináší i základní změny nezbytné ke zrychlení instalace a výstavby obnovitelných zdrojů.
Předložení novelizace energetické legislativy u státní správy iniciovala Komora OZE. Obě novely obsahově korespondují s návrhem, který Komora představila veřejnosti začátkem září. Další návrhy by měly následovat.

„Z pohledu energetické soběstačnosti Česka jde o naprostý průlom, zákony roku, které sníží účty spotřebitelů a pomohou snížit dovoz plynu za stamiliardy korun. Princip aktivního zákazníka přináší možnost vyrábět elektřinu třeba na střeše na chalupě a spotřebovat ji v bytě ve městě," komentoval Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Vedle sdílení, aktivních zákazníků a komunit přinášejí novely zásadní změny pro urychlení výstavby a instalací obnovitelných zdrojů, aby bylo co sdílet. „Považujeme za důležité, aby rychle navázaly další kroky, které umožní rozvoj i obnovitelným plynům a jejich plnohodnotnému zapojení do energetických společenství. Bioplynové stanice tak pomocí flexibilních služeb umožní zapojování většího množství výroben obnovitelné elektřiny," domnívá se předseda .
On osobně i Komora OZE považují předložení novelizace energetické legislativy za správný krok Ministerstva průmyslu a obchodu a vlády. "Je škoda, že nedošlo k rychlému schválení, nicméně věřím, že na se na tom poslanci shodnou, jde o dílčí jasně pozitivní opatření. Kapacitu úředníků i zákonodárců totiž potřebujeme na další navazující kroky.
Je na místě ocenit racionální dohodu mezi vládou a opozicí na tomto dílčím jasně pozitivním opatření, " dodal.*
/zr/
___

[1] Takzvaný LEX OZE I je novela Energetického zákona, která zvyšuje hranice pro povinnost být držitelem licence na výrobu elektřiny a rovněž pro povinnost žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení pro výrobny z OZE do 50 kW, což je velikost, která dobře odpovídá potřebě elektřiny v bytových domech, na veřejných budovách a u malých a středních podnikatelů. Předpokládaná účinnost je od ledna 2023. LEX OZE I, byl Sněmovnou projednán podle § 90 odst. 2, tj. schválen v prvním a závěrečném čtení. Novelu ještě musí schválit Senát.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down