25.12.2022 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opatření proti chudobě zatím nepostačují

Sociální a ekologické organizace představily nedávno v rámci společné kampaně Energie lidem! vlastní komplexní balíček 11 systémových opatření pro řešení a předcházení dopadů energetické krize a prevenci energetické chudoby (přehled opatření na www.energielidem.cz). Podle expertů a expertek organizací se zatím státu nepodařilo plně realizovat žádné ze stěžejních opatření. Více než jen první kroky vláda udělala pouze ve čtyřech opatřeních.

Významného posunu vláda dosáhla ve dvou z 11 navržených opatření: V zastropování cen energií a reformě příspěvku na bydlení. Další dvě opatření jsou na půli cesty: jde o zákon o podpoře v bydlení a novelu energetického zákona zavádějící možnost sdílení levné a čisté lokální elektřiny.

Pouze první kroky správným směrem učinila vláda jen ve čtyřech z 11 opatření:

  • ochranou zranitelných zákazníků a domácností ohrožených energetickou chudobou,
  • změnou vyhlášky o rozúčtování tepla a teplé vody v bytových domech, aby motivovala k úsporám,
  • podporou zateplování, solárních střech a bezplatného poradenství přístupných i pro nízkopříjmové domácnosti,
  • přípravou energetické koncepce založené na masivním rozvoji obnovitelných zdrojů a maximálních úsporách energie.

Tři z 11 opatření přitom vláda nezačala řešit vůbec: Jedná se o výrazné navýšení alokací pro pořizování, rekonstrukce a výstavbu sociálního bydlení, ochranou nájemníků před zvyšováním nájmů a cen energií a pomocí obcím získat kontrolu nad teplárnami a dalšími energetikými podniky, které je zásobují.

Platforma pro sociální bydlení, Za bydlení, Hnutí DUHA, Re-set, Greenpeace ČR, Centrum pro dopravu a energetiku, Limity jsme my a Fridays for Future prosazují zmíněná systémová opatření, za jejichž přijetí jsou zodpovědní zejména vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí a ministr životního prostředí Marian Jurečka a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

V rámci kampaně Energie lidem organizace a iniciativy také organizují svépomocné skupiny, které pomáhají zateplovat okna, aby unikalo méně tepla a snižovala se spotřeba. Kampaň také informuje veřejnost o možnostech snižování spotřeby energie rychlými opatřeními a o dostupné státní podpoře, aby se ji lidé, kteří na ni mají nárok, nebáli využít. Provozuje web www.energielidem.cz a distribuuje i tištěné brožury.

(Zdroj: Energie lidem) 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down