28.07.2014 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pelety jen kvalitní a po celý rok

Majitelé kotlů a kamen na dřevní pelety by se při nákupu paliva měli zaměřit především na stabilní obchodníky, kteří nabízejí pelety nejen před topnou sezónou, ale během celého roku. Nákup pelet je výhodnější zejména na počátku léta. Dobrý obchodník prodává pelety s certifikací.

Při nákupu pelet není tajemstvím, že se jejich cena během roku liší. Nejvyšší bývá během začátku topné sezóny, nejnižší naopak po konci (květen až červenec). Cenové rozdíly přitom mohou být až 20 %.

Někteří prodejci mají v ceně pelet započítanou i dopravu. Při nákupu se tedy vždy informujte na kompletní cenu (pelety + DPH + doprava). Existují tři způsoby dodávky pelet:

- Volně ložené pelety, které do skladu „nafouká“ speciální cisterna. Tento způsob je pro zákazníka nejpohodlnější, cena pelet bývá nejnižší.  Zásobník pelet je vhodné pro RD objemově dimenzovat na celou topnou sezónu, a tedy jeden závoz ročně. Pro kvalitní cisternové závozy požadujte certifikovanou ENplus cisternu.

- Balené pelety v 15kg sáčcích, které jsou dodávány na paletách po jedné tuně (dopravce by měl poskytnout potřebnou techniku k manipulaci s paletami).

- Pelety v big-bagu. Big-bagy jsou textilní vaky o váze jedné tuny, pro jejichž manipulaci je nutný potřebný prostor a technika. Jde o způsob dodávky pro vytápění větších objektů průmyslového charakteru, pro vytápění RD není vhodný.

Doporučení pro nákup tedy zní: Kupujte certifikované pelety, nejlépe před létem, na celou topnou sezónu (pokud máte prostory pro uskladnění) a cenu porovnávejte vždy včetně dopravy a DPH.

Celý článek vyšel v časopise Energie 21 číslo 3/2014.

Autor: Ing. Vladimír Stupavský (Klastr Česká peleta)

Obrázek: Volně ložené pelety do skladu „nafouká“ speciální cisterna. Foto archiv/Klastr Česká peleta  

 

 

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down