06.10.2022 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plynárenská konference k aktuální situaci

Letošní Podzimní plynárenská konference přinesla pohled odborníků na aktuální turbulentní situaci a budoucnost plynu jako zdroje energie. Zaměřila se na klíčové otázky současného trhu s energiemi, například na vývoj evropské energetické politiky v kontextu doby, bezpečnost a spolehlivost dodávek zemního plynu, plyn jako palivo pro budoucnost, ale i využití vodíku a biometanu pro domácnosti i průmysl. Generálním partnerem konference se stala společnost MND, Moravské naftové doly.

Vývoj evropské energetické politiky, bezpečnost a spolehlivost dodávek plynu i zdroje energie zajišťující energetickou nezávislost EU, ale také výhodnost plynu jako zdroje energie pro domácnosti i průmysl. Tato a další témata řešili odborníci na největší tuzemské plynárenské akci, Podzimní plynárenské konferenci, ve dnech 3. a 4. října 2022.

„Odborná debata o budoucnosti plynu v perspektivách České republiky, ale i celé EU, je v současné době nesmírně důležitá. Nacházíme se v době, kdy se strukturálně mění zásobování energiemi, uvažuje se o tom, které zdroje budeme využívat jako náhradu za ruský plyn a jak se změní jeho toky. Zásoby plynu jsou dostatečné, jen je nyní potřeba restrukturalizovat zásobování tímto zdrojem energie,“ řekl Liam Nolan, prezident technické asociace evropského plynárenského průmyslu Marcogaz.

Zemní plyn podle názoru zúčastněných odborníků zůstane i do budoucna nedílnou součástí mixu energetických zdrojů Česka. I z aktuální situace je patrné, že evropské země hledají zdroje plynu, ať už lokální nebo prostřednictvím dovozu LNG ze zámoří. Bez plynu se totiž většina evropských zemí ještě značnou dobu neobejde, a Česko není výjimkou.

„Panuje shoda v tom, že zemní plyn je a bude i do budoucna perspektivním palivem pro domácnosti i průmysl. Je nenahraditelný jako flexibilní zdroj, který je schopný nás přenést do bezemisní budoucnosti. Jako jeden z mála totiž dokáže pružně vyvažovat v energetické soustavě nárazovou energii z obnovitelných zdrojů tak, aby byla regulovatelná,“ vysvětluje Lukáš Pokrupa, výkonný ředitel MND Energie a. s.

I přesto, že se konference zaměřila především na situaci v dovozu plynu, zaznělo na ní i téma těžby probíhající v České republice. Reprezentantem tuzemské těžby jsou Moravské naftové doly, které navazují na více než 100letou tradici těžby plynu u nás.

„První české vrty vznikaly v plynově bohaté oblasti Hodonínska již počátkem 20. století, kde se následně začala vyvíjet tuzemská plynárenská základna. V současné době se v MND zabýváme nejen těžbou, ale i skladováním plynu, jeho úpravou a vývojem technologií. Energiemi zásobujeme více než 250 tisíc odběratelů. Věříme, že plyn jako palivo je perspektivní i do budoucna,“ říká Lukáš Pokrupa.

Konference se kromě současné situace zaměřila i na inovace v plynovém hospodářství, zejména alternativy dalších plynných látek s vysokým energetickým potenciálem. Hovořilo se o využití vodíku a biometanu a o možnostech masovějšího využití obou plynů v domácnostech i na průmyslové úrovni. Výroba a využití biometanu už probíhá běžně v průmyslovém měřítku a je snaha rozšířit ji i do domácností. Domácí bioreaktory produkující metan by mohly pokrýt značnou část jejich spotřeby energie. Obdobný cíl je i u vodíku, zejména pro průmyslové využití.

„V MND se nespoléháme pouze na fosilní zdroje energie, angažujeme se i v rozvoji alternativních zdrojů. Proto u vytěžených vrtů mapujeme potenciál ve vztahu k využití geotermální energie či prověřujeme možnosti výroby zeleného vodíku v našich provozech,“ uzavírá Lukáš Pokrupa ze společnosti MND.*

(Zdroj: MND)

Foto archiv/MND

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down