V dnešní době rezonují v energetice pojmy jako obnovitelné zdroje, elektromobilita, chytrá energetická řešení. Jak si v tomto světle stojí zemní plyn jako tradiční zdroj energie? A jak se to projevuje v zájmu uchazečů o práci v době, kde je na trhu nedostatek technických profesí?
Nejen na tyto otázky odpověděl Pavel Káčer, jednatel firmy GridServices, která má ve společnosti innogy na starosti provoz plynárenských sítí a spolehlivé dodávky zemního plynu.
Neztrácí obor plynárenství na atraktivitě?
Představa plynařiny jako „černého řemesla“ je dnes dávno přežitý mýtus. Fenomén digitalizace se promítá do všech našich činností a být plynařem v současnosti znamená využívat při práci nejnovější technická a technologická zařízení, stejně jako nejmodernější on-line komunikační nástroje. Díky inovacím v plynárenství mají naši zaměstnanci možnost pracovat na zcela unikátních projektech. To je také hlavní důvod, proč k nám přicházejí noví absolventi středních a vysokých škol i zkušení odborníci z trhu práce.
Udrží si tedy zemní plyn v moderní energetice svoje významné postavení?
Skutečnost, že se obor plynárenství drží tak dlouho na výsluní energetiky, souvisí právě s vysokou odborností lidí, která se vyvíjí stejně dynamicky jako celé odvětví. Plyn nám jako zdroj energie spolehlivě slouží už více než 170 let. A přestože postupně dochází k významným změnám ve struktuře zdrojů energie, bude hrát zemní plyn vždy svoji nezastupitelnou roli jako spolehlivý, bezpečný a ekologický zdroj udržitelné energie. A stejně tak lidé, které obor moderního plynárenství neustále rozvíjí a posouvají
Co můžete zájemcům o práci nabídnout?
Našim zaměstnancům poskytneme ekonomické a technické zázemí silné nadnárodní společnosti, moderní technologie a pracovní podmínky na nejlepší evropské úrovni. Perspektivu zajímavé a dobře ohodnocené práce a trvalý rozvoj, který jim zaručí, že budou vždy v kontaktu s naprostými špičkami v oboru. Ještě musím zdůraznit vysokou míru bezpečnosti práce, která je alfou i omegou celého našeho podnikání.
Daří se vám oslovit mladou generaci?
To je velmi aktuální otázka, protože v současné době procházíme v innogy postupnou generační výměnou. Je to však také příležitost pro příchod nových mladých lidí, kteří mohou od zkušených plynařů převzít jejich know-how a současně do naší společnosti přinést novou energii a elán posouvat obor plynárenství zase o kus dál.
Nové lidi získáváme již na odborných učilištích a středních školách. Kromě měsíčního stipendia až do výše 4500 korun jsme šikovným žákům připraveni poskytnout odpovídající praxi již během studia tak, aby po jeho skončení mohli rovnou nastoupit do zaměstnání. Absolventům jiných oborů než plynárenských nabízíme plně hrazené rozšíření studia ukončené odbornou zkouškou, která jim zvýší kvalifikaci a rovněž umožní jejich uplatnění v innogy.
Nezmizí s odcházející generací plynařů také jejich zkušenosti?
S předstihem jsme rozběhli plán nástupnictví, který nám zajistí kontinuitu předáváním odborného know-how zkušených techniků jejich mladším či nastupujícím kolegům. Při získávání nových lidí nám také pomáhají naši kmenoví zaměstnanci, kteří práci v innogy svým známým či příbuzným doporučí nebo je k nám rovnou přivedou.
V naší nové kampani také říkáme, že vlastně nehledáme „zaměstnance“, ale především profesionály s nadhledem a srdcaře. Podle mě totiž platí, že naše firma a její úspěchy vždy stojí na lidech se srdcem plynaře.
Red (Zdroj: innogy)
Článek vyšel v časopise Energie 21 č.1/2019.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Nabídka pro studenty a technické odborníky
Mladým adeptům na technické pozice nabízí společnost innogy štědrý stipendijní program či možnost bezplatného rozšíření kvalifikace v oboru plynárenství. Stranou zájmu nezůstávají ani vyučení odborníci s praxí, kteří mohou vyžít možnost plně hrazené rekvalifikace během výkonu práce v innogy.
- Stipendium až 4500 korun měsíčně
Žákům plynárenských oborů na odborných středních školách v Pardubicích, v Brně-Bosonohách, v Ostravě a Šumperku nabízí innogy stipendium až 4500 korun měsíčně. Stipendium se vždy váže k vykonávání praxe a následné práce v určitém regionu. Každý rok stipendia pak představuje smluvní závazek roku práce u innogy. Podmínkou přidělení stipendia je slušný prospěch, dobré až vynikající hodnocení praxe a samozřejmě solidní docházka a chování.
- Bezplatné rozšíření kvalifikace
Čerstvým absolventům technických oborů mimo plynárenství innogy nabízí možnost bezplatného jednoletého navazujícího studia v oboru mechanik plynových zařízení (v Brně-Bosonohách) nebo dvouletého studia technik plynových zařízení a tepelných soustav (SOU Pardubice). Ve škole si absolventi doplní pouze teoretické plynařské předměty a praxi jim innogy zařídí na okrsku v místě bydliště. Na konci studia obdrží výuční list a započítává se jim i praxe. Také studenti rozšiřujícího studia mohou získat měsíční stipendium 4 500 korun a jistotu dobré práce v innogy.
- Rekvalifikace
Vyučeným odborníkům s praxí (například instalatér, strojař, zámečník, elektrotechnik a další technické obory), kteří si chtějí rozšířit odbornost nebo změnit profesi, innogy nabízí bezplatnou rekvalifikaci v oboru plynárenství. Při rekvalifikaci se uznávají pouze všeobecné teoretické obory, technické předměty a praxi je nutné absolvovat.
- Stínování jako nejlepší praxe
Při zaškolení nováčků využívá innogy metodu takzvaného stínování, což je získávání praxe pod vedením zkušeného kolegy, od kterého se nový zaměstnanec učí jeho dovednosti, postupy, „zlepšováky“ či zásady dodržování bezpečnosti práce. V okamžiku ukončení praxe je tak nový zaměstnanec schopen na dané pozici v plné míře nahradit odcházejícího kolegu.
- Moderní technologie a benefity
Při oslovování mladých adeptů oboru plynárenství innogy zdůrazňuje také technologické zázemí firmy, nadstandardní pracovní podmínky a vysokou úroveň bezpečnosti práce. Jako bonus navíc pak poskytuje svým lidem štědrou nabídku benefitů, která jim zpříjemní život a umožní rozvíjet jejich osobní zájmy ve volném čase.*
Informace: Alžběta Hessová, alzbeta.hessova@innogy.com
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Obrázky:
Zemní plyn je spolehlivý, bezpečný a ekologický zdroj energie (plynovod Eustream). Foto archiv/Epholding.cz
Pavel Káčer, jednatel firmy GridServices. Foto archiv/innogy