10.03.2023 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plynovodu dotaci, domácnostem jen půjčku?

Vláda představila základní obrysy plánu, jak využít zhruba  208 miliard korun, o které se navýší prostředky Národního plánu obnovy. Ty budou rozdělovány jak prostřednictvím dotací, tak půjček. Organizace Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) však poukazují na to, že zatímco pro velké infrastrukturní projekty, včetně plynovodu a ropovodu, jsou určeny velké dotace, hlavní formou podpory pro ohrožené domácnosti a dostupné bydlení budou půjčky, a to ve zcela marginálním objemu.

Velké energetické projekty, u kterých lze očekávat finanční návratnost i dobrou připravenost žadatelů, plánuje vláda podpořit zejména dotacemi. Jedná se například o 8 mld. Kč pro plynovod Stork 2, 2 mld. Kč pro ropovod TAL+ nebo 541 mil. Kč na projektovou přípravu navýšení produkce a vyvedení tepla z Jaderné elektrárny Dukovany. Významné množství dotací ve výši 58,5 mld. Kč je připraveno také na projekty železniční infrastruktury.

Proti tomu návrh navýšení obsahuje jen minimální objem dotací pro řešení dopadů energetické krize na domácnosti. Na úspory energie u ohrožených domácností je určeno 0,5 mld. Kč v dotacích a 19,5 mld. Kč v půjčkách. Pro snížení účtů za vytápění 910 000 lidí, kteří žili v energetické chudobě ještě před energetickou krizí (dle dat z jara 2021), je tento objem dotace zcela marginální. Razantní zvýšení dotací na zateplování je přitom nezbytné, aby mohly tyto domácnosti využít program Nová zelená úsporám [2]. Pro ohrožené domácnosti je dále k dispozici 5 mld. Kč v dotacích na výměnu kotlů, ty jsou ale určeny jen pro rodinné domy a neřeší celkovou energetickou náročnost obydlí.

- Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí DUHA, upozornil: “Lidé, ohrožení energetickou chudobou, hlavně důchodkyně a matky samoživitelky, si nemohou dovolit zateplit vlastní domovy ani se Zelenou úsporám. Vláda teď může získat miliardy korun z Evropské unie a pomoci jim, místo zateplování domů ohrožených českých rodin se ale rozhodla zadotovat projekty velkých energetických firem.”
- Eva Mariničová, odbornice na evropské fondy z CDE, dodala: “Evropská komise českou stranu vybízí k tomu, aby navýšení zahrnovalo primárně investice do energetických úspor, včetně podpory pro energetické komunity a nízkopříjmové domácnosti. Z úst ministerstev zaznívá ujištění, že na tyto oblasti je připravena podpora z Modernizačního fondu. Pro řešení energetické krize je ale zapotřebí začít plně financovat tyto projekty už nyní, obzvlášť pokud na to prostředky jsou.”*

(Zdroj: Hnutí DUHA a CDE)

Foto archiv/E21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down