28.04.2022 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Důležitá je kvalita spalinových cest

Plyn jako druh paliva, kusové dřevo či dřevní pelety stále budou důležitou složkou energetického mixu pro vytápění. Také uhlí může krátkodobě posloužit jako zdroj tepla, se kterým překleneme současnou energetickou krizi. Podmínkou je správné použití těchto paliv, plus kvalita cest. Takové jsou závěry z odborné konference na téma udržitelnost a soběstačnost spalovacích zdrojů ve vytápění, kterou uspořádala Komínová asociace – APOKS pod záštitou místopředsedy vlády ČR pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše.

„Současná vypjatá energetická situace eskalovala do stavu, kdy prudce rostou ceny energií a hrozí omezení dodávek zemního plynu. Lidé na tuto situaci okamžitě začali reagovat, a to tím způsobem, že chtějí spalovat obecně dostupná paliva, tedy zejména dřevo a uhlí, aby si vytvořili záložní a soběstačné řešení vytápění pro své domy či byty.“ říká ředitel Komínové asociace – APOKS Ing. Walter Sodomka. „V takovém případě však hrozí, že bude docházet k neoptimálnímu provozu spalinové cesty, a to ať už jejím návrhem, či druhem spalovaného paliva. Může se stát, že nesprávným rozhodnutím se vrátíme do doby, kdy si každý pálil libovolné palivo v libovolném kotli.“ pokračuje. Jak se odborníci v rámci konference shodli, tak neoptimálně navržená spalinová cesta bez správně navrženého přívodu spalovacího vzduchu a komínu, může udělat více škody než užitku.

Tématem dnešních dní je samozřejmě plyn a možné omezení jeho dodávek do EU a ČR.  K tomu se vyjádřil prezident Cechu instalatérů a topenářů pan Bohuslav Hamrozi, který věří, že nedojde k situaci, aby se přívod plynu do ČR okamžitě uzavřel, spíše se tak bude dít v postupných etapách. Je však potřeba, abychom byli na tuto situaci připraveni a měli pro ni řešení. V první řadě je potřeba snížit si naši osobní tepelnou pohodu a začít aplikovat energeticky úsporné řešení.

„V rámci republiky, je potřeba připravit koncepci energetického mixu, který nám umožní nebýt závislý pouze na jednom zdroji energie. U objektů pro bydlení je hlavní zachovat klid a nečinit zbrklá opatření. Ideální je poradit se nezávislými odborníky, kdy je například možnost využít bezplatná energetická poradenská centra Ministerstva průmyslu a obchodu EKIS, která se nachází po celé ČR.“ říká Ing. Walter Sodomka.

Pokud jde o náhrady je možností dovoz zemního plynu od alternativních dodavatelů, případně i ve formě LPG. Současně však existují i jiné ekologické plyny, které lze spalovat. Mezi ty se řadí například bioplyn, který může sloužit v komunitních systémech, které mají na výrobu bioplynu místo. Také je možné využít biometan, jeho výroba je však náročnější a bioplynovou stanici zvládnou uhospodařit pouze větší městské celky. Budoucnost může být i ve vodíku, kdy by vodík mohl sloužit jako alternativa zemního plynu.

A co se týká biomasy, tak i zde jsou možnosti využití pro vytápění. „Například Brno v současné době zvažuje možnost 15 MW kotle na dřevní štěpku.“ říká Bc. Radek Kronovet z odboru životního prostředí Magistrátu města Brna. Samozřejmě je možnost i využití dřevních pelet či kusového dřeva, je však třeba počítat s návazností na optimalizaci spalinové cesty.*

(Zdroj: APOKS)

Foto archiv/Novinky.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down