Podpora využívání fosilního plynu je sporná

Generali Česká pojišťovna ukončila na konci loňského roku pojištění uhelných elektráren a dolů EPH, jak doložil Deník N. Rozhodla se tak učinit, aby podpořila snahu o co nejrychlejší dekarbonizaci a konec uhlí. Koalice Zastavme špinavé prachy takový krok vítá a oceňuje. Zároveň však vidí problém v tom, že Generali stále podporuje pojišťování nové plynové infrastruktury pro zemní plyn.

Společnost EPH, kterou vlastní český oligarcha Daniel Křetínský, má v plánu investovat do nové plynové infrastruktury  pro zemní plyn  nejvíce ze všech energetických firem z celé Evropy. Koalice Zastavme špinavé prachy proto předala pojišťovně Generali otevřený dopis a doprovodné materiály, které upozorňují na nebezpečí spojená se stavbou nové plynové infrastruktury a s plány firmy EPH.

Fosilní zemní plyn je nebezpečné a znečišťující palivo, které přispívá ke klimatické krizi podobně jako uhlí. Při přímém spalování má sice o polovinu nižší emise, nicméně při těžbě a transportu uniká do ovzduší velké množství metanu. Tvrzení o jeho pozitivní roli jako mostu k čisté energetice jsou tak falešná, často jsou podporována fosilními korporacemi jako je například EPH. Jak ukázala poslední zpráva Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu, ale také dřívější zpráva Mezinárodní agentury pro Energii, další rozvoj plynové infrastruktury si nemůžeme dovolit, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize.

„Oceňujeme, že se Generali v souladu se svou politikou rozhodla ukončit podporu uhelné části byznysu EPH. Nicméně plány EPH na rozvoj plynové infrastruktury po celé Evropě jsou neméně děsivé. Evropě nyní hrozí, že investicemi do nových plynovodů a plynových elektráren upadne na další desítky let do závislosti na novém fosilním palivu. Uhlí vystřídá plyn. Příkladem může být uhelná elektrárna Ostiglia v Itálii, kterou se EPH snaží přebudovat na plynovou. Takové nové plynové projekty by Generali měla rovněž odmítnout pojišťovat,“ uvedl Radek Kubala, výzkumník z organizace Re-set, která je součástí koalice Zastavme špinavé prachy.

EPH, která je největší českou společností, je také jednou z největších uhelných firem v Evropě a vykazuje nejhorší plány na dekarbonizaci mezi evropskými energetickými společnostmi. Křetínský je známý jako uhlobaron, mediální magnát a dovozce ruského fosilního plynu. Podle žebříčku časopisu Forbes se stal druhým nejbohatším Čechem, a to zejména díky vysokým cenám energií, na kterých fosilní firmy po celém světě vydělávají. 

„Nacházíme se na křižovatce, kdy se rozhoduje o budoucnosti. Buď budeme ve velkém investovat do zateplování domů a obnovitelných zdrojů, nebo necháme energetické firmy postavit novou fosilní infrastrukturu. Pojišťovny, jako je Generali, mají velkou moc a mohou svými rozhodnutími ovlivnit, jakou cestou se vydáme. Právě proto požadujeme po Generali, aby nyní přestala pojišťovat nové plynové projekty a zasadila se o naší budoucnost,“ řekla Klára Suková ze studentského hnutí Fridays for Future, která je součástí koalice Zastavme špinavé prachy.

(Zdroj: Koalice)*

Foto archiv/Kosogas 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down