29.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podporujeme spravedlivé řešení krize

Skupina ekologických organizací v prohlášení vyjádřila podporu demonstraci Proti chudobě, kterou svolala Českomoravská konfederace odborových svazů na 8. října na Václavské náměstí. Organizace vítají některé požadavky odborů, jako snížení cen energií a dalších základních potřeb (např. bydlení), spravedlivé rozložení nákladů na řešení krize a zvýšení minimální mzdy. Demonstrace se hodlají účastnit ve vlastním bloku “za čistou a dostupnou energii pro všechny”.

Organizace v prohlášení podporují požadavky odborářů a současně přicházejí s vlastními návrhy na dlouhodobé řešení krize spravedlivým a udržitelným způsobem. Žádají investice do úspor energie a energetické efektivity budov, rozvoj obnovitelné energetiky, podporu zranitelných domácností, rozvoj sociálního bydlení či změny v současné regulaci nájemních smluv.

“Jediná myslitelná východiska ze současných krizí jsou jak sociálně spravedlivá, tak ekologicky udržitelná. K jejich prosazení a k resuscitaci rozpadajícího se společenského konsensu potřebujeme vést dialog a spolupracovat napříč občanským spektrem,” vysvětlil podporu odborářům Petr Doubravský z Platformy pro sociálně-ekologickou transformaci Re-set.

S těmito požadavky spustila tento týden koalice sociálních a ekologických organizací také kampaň Energie lidem!, v jejímž rámci plánují pomáhat lidem ohroženým energetickou chudobou, organizovat tlak na politiky a prosazovat řešení směřující k dostupným energiím i bydlení.

“Ochrana klimatu je zároveň způsobem, jak přispět k řešení současné energetické krize a stoupajících nákladů na bydlení. Recepty jsou známé – zateplování domů a bytů a možnost výroby vlastní čisté energie. Tyto kroky ušetří všem – lidem i klimatu. Stát ale musí zajistit, aby byly dostupné pro všechny, nejen pro ty, kdo na to mají peníze,” uvedla Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA.

Českomoravská konfederace odborových svazů svolala demonstraci na Václavské náměstí v Praze v reakci na aktuální energetickou krizi a extrémně nepříznivou ekonomickou situaci. Odbory požadují důslednější postup v boji proti stoupajícím cenám energií a dalších základních potřeb a kvůli nim hrozícímu nárůstu chudoby a sociálních nerovností. Demonstrace se uskuteční 8. října od 12:05.

Ekologické organizace se rozhodly odbory podpořit i svou přítomností a vlastním blokem na říjnové demonstraci. Aktuální situaci je podle nich potřeba řešit především systémově, sociálně spravedlivě a s ohledem na ekologickou udržitelnost.

“Přejeme odborům úspěch v jejich snaze přimět vládu k důslednějšímu postupu a zveme je k dalšímu dialogu a spolupráci na opatřeních, která by umožnila vykročit z dnešní krize k sociálně i ekologicky spravedlivější a udržitelnější ekonomice,” píší v prohlášení.*

(Zdroj: Ekologické organizace)

Foto archiv/Energie 21

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down