17.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poptávka po palivovém dříví roste

Státní podnik Lesy České republiky zaznamenal v souvislosti s energetickou krizí zvýšení poptávky po dříví jako zdroji energie asi o jednu třetinu. Spolu s tím se zvyšuje cena palivového dříví. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se ve druhém letošním čtvrtletí vyšplhala na 1001 korun za metr krychlový, což je meziroční nárůst o 111 procent. Lesnické firmy uvádějí, že lidé se zásobují dřevem nejen na nadcházející zimu, ale i na další roky.

Domácnosti i firmy se snaží najít alternativní a levnější zdroje energie pro vytápění, které nahradí plyn či elektřinu, Jednou z možností je palivové dříví. Na to reagují i lesnické společnosti a prodejci dříví, včetně největší firmy Lesy ČR.

"Fyzickým osobám umožňujeme nakoupit palivové, případně vlákninové dříví za přijatelných cenových podmínek, pro třetí kvartál jsme také proto ceny nenavyšovali. Zároveň ale chceme předcházet spekulacím ve smyslu, levněji koupím a dráž prodám," řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Ve smlouvě proto podnik uvádí, že jde o dříví výhradně pro vlastní spotřebu, a také limituje fyzickým osobám množství prodaného dřeva. Lesy ČR podle aktuálního ceníku prodávají metr krychlový palivového dříví za 850 korun bez daně.

Podnik také v posledních letech zaznamenává nárůst počtu krádeží dříví všech sortimentů. Nejvíce případů je v severních Čechách, kde kulminuje kůrovcová kalamita.

Lesnická firma Uniles, která dodává palivové dříví výhradně domácnostem, uvedla, že zaznamenává ohromnou poptávku. Ta se každý měsíc zvyšuje a je přibližně trojnásobná proti letním měsícům v minulém roce. Podle vedení společnosti se lidé v obavách z energetické krize zásobují nejen na zimu, ale i na dva až tři roky dopředu. "V současné době máme čekací dobu přibližně dva měsíce, a proto zvažujeme nákup dalšího štípacího automatu. Cena palivového dřeva na třetí čtvrtletí vzrostla oproti konci června přibližně o deset procent. Zájem je i tak o všechny druhy i sortimenty. Nahoru jdou i ceny pelet," uvedla firma.

Poptávka po palivovém dříví se však liší i podle místa. Na Vysočině je hodně lidí, kteří mají svůj les a kteří kromě své domácnosti zásobují dřevem třeba i širší rodinu, navíc museli hodně těžit kvůli kůrovcové kalamitě. Jiná situace je v místech, kde je soukromých vlastníků lesů málo a kde není kůrovcová kalamita v lesích.

Platby za palivo kopírují ceny, za jaké se prodává vlákninové dříví výrobcům dřevotřískových desek nebo do papíren. Jeho cena se meziročně zvýšila asi o 400 korun za metr krychlový. U jehličnatého dřeva na palivo se ceny bez daně pohybují okolo 1200 a 1300 korun za metr krychlový, u dřeva listnatých stromů od 1500 do 1900 korun. V Česku navíc přibývají také velké výtopny na biomasu. Kvůli vysokým těžbám z posledních let se ale zásoba dřeva v lesích snižuje. "To pnutí tady do budoucna bude velké," předpokládá předseda SVOL.

Proti prvnímu čtvrtletí průměrná cena dřeva podle ČSÚ vzrostla o 33 procent, v prvním čtvrtletí byly proti předchozímu období vyšší o 31 procent. Loni stál metr krychlový v druhém čtvrtletí průměrně 473 korun. V loňském roce ceny palivového dříví čtvrtletně rostly o méně než deset procent, přičemž byla jeho průměrná cena za metr krychlový v tomto období 503 korun.*

(Zdroj: Týdeník Zemědělec)

Foto archiv/Dřevník Henry                                                                                   

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down