11.05.2022 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Posílení energetické bezpečnosti

Zatímco ruská invaze na Ukrajinu vstoupí do svého dvanáctého týdne, více než 100 společností včetně Microsoft, Unilever, H&M Group, Signify a Iberdrola otevřeným dopisem naléhá na Evropskou unii, aby posílila energetickou bezpečnost a odolnost Evropy zejména urychlením plánu Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal).

V březnu tohoto roku EU oznámila plán REPowerEU pro bezpečnou, udržitelnou a dostupnou energii, který má utvářet krátkodobé a dlouhodobé energetické politiky EU a také hrát klíčovou roli ve Fit for 55 – balíčku právních předpisů, který bude zajistit alespoň 55% snížení emisí skleníkových plynů v EU do roku 2030.

Generální ředitelé 114 významných společností z celé Evropy nyní v otevřeném dopise předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové deklarují svou plnou podporu cíli EU postupně odstranit závislost na ruském plynu, ropě a uhlí. Podle nich jde o významný krok ke stabilizaci současné energetické bezpečnosti a cenové krize.

Vedoucí představitelé odvětví včetně výroby, těžkého průmyslu, financí, spotřebního zboží, maloobchodu, výroby energie a technologií naléhají na EU, aby současnou krizi považovala za další důvod k tomu, aby jednala v souladu s Pařížskou dohodou a aby jako součást urychlila strategii čisté domácí energetiky a Zelené dohody.

Generální ředitelé však také uznávají, že je třeba přepracovat své vlastní obchodní modely, aby zajistili společnou trajektorii 1,5 °C a prohloubili investice soukromého sektoru s cílem podpořit realizaci Evropské zelené dohody.

V dopise podepsaném 114 podniky, včetně nadnárodních společností a malých a středních podniků, a 26 obchodními sítěmi před zveřejněním plánu REPowerEU tento měsíc a schůzkami ministrů energetiky G7 a Evropské rady, se například také uvádí:

„V jádru současné energetické bezpečnosti a cenová krize spočívá v nadměrné závislosti na nestálém, dováženém fosilním plynu, ropě a uhlí. Je načase, abychom všichni podnikli nezbytné kroky k posílení energetické bezpečnosti a odolnosti Evropy urychlením Zelené dohody.“

„Opatření přijatá v reakci na invazi na Ukrajinu musí upřednostňovat strukturální a spravedlivá řešení, která mohou zajistit zelený a digitální přechod a reagovat na úroveň nouze, které čelíme.“ 

„Toto je čas, abychom byli odvážní a zdvojnásobili realizaci Zelené dohody a dosáhli rychlého, hlubokého a okamžitého snížení emisí uhlíku, jak to požaduje IPCC. Naše kolektivní zkušenost ukazuje, že se můžeme společně mobilizovat, abychom umožnili zrychlení tempa přechodu. Další transformace pak bude jednodušší a levnější.“

Otevřený dopis koordinovala European Corporate Leaders Group (CLG Europe), meziodvětvová skupina evropských podniků, která se snaží zajistit klimatickou neutralitu.

Zdroj: European Corporate Leaders Group (CLG Europe)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down