05.06.2017 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poznatky z provozu administrativní budovy

Nové administrativní centrum Fenix Trading v Jeseníku je v provozu teprve od června 2016 a na první výsledky měření jeho reálného provozu si ještě budeme muset počkat, přesto již první měsíce přinesly investorovi, společnosti Fenix Trading, zajímavé poznatky.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 3/2017.

Prvním poznatkem je, že tuto, svým řešením velmi nadstandardní budovu, je možno v případě pečlivé projektové přípravy postavit za cenu odpovídající dnešním běžným stavbám.

Dalším (až překvapivým) poznatkem je kladné průběžné hodnocení zvolené technologie vytápění (resp. chlazení) a větrání formou elektrických přímotopných sálavých panelů v kombinaci s klimatizací.

Zajímavým poznatkem investorů po necelém roce provozu je i vysoká životnost použitých lithium-iontových akumulátorů. Hybridní fotovoltaický systém budovy je tvořen sestavou fotovoltaických modulů na střeše budovy o výkonu 7,28 kWP, tří hybridních jednofázových měničů, čtyř lithium-iontových akumulátorů a rozhraním pro lokální i dálkové řízení a monitoring. Životnost akumulátorů v daném režimu vycházela k 30. září 2016 na 31 let, k 15. únoru 2017 se o něco zkrátila, přesto dosahuje vynikajících 28 let.

Cílem bylo sladit životnost baterie s očekávanou životností fotovoltaické elektrárny – a naměřené údaje ukazují, že cíl je zatím plněn. Použité baterie přitom nejsou vrcholem současné nabídky – už dnes na trhu běžně figurují baterie se životností dvojnásobnou.

Dosavadní průběh provozu budovy naznačuje, že celková roční spotřeba elektrické energie objektu bude nižší než předpokládaná, a to i přes to, že průběh zimy byl teplotně významně podnormální. Průběh provozu prokázal, že uvedený koncept zajišťuje 100% využití vlastní vyrobené energie z FVE v objektu. Z dosavadních výsledků je také zřejmé, že systém eliminuje přetoky do sítě a to i v jednotlivých fázích.

V letním období se prokázalo, že v daných klimatických podmínkách je použití klimatizace nadbytečné, v případě potřeby postačuje využití řízené ventilace pro noční intenzivní provětrávání. V zimních měsících se naopak prokazuje vysoká flexibilita sálavých topných systémů, rychle a účinně reagujících na aktuální situaci v každém prostoru a plně využívajících tepelné zisky (technika, lidé, oslunění). Sálavý topný systém spolu s řízenou ventilací tak po celou dobu zajišťoval vhodné mikroklimatické podmínky ve všech sledovaných parametrech.

Red (Zdroj: Fenix Group, www. fenixgroup.cz)

Obrázky:

Již první měsíce provozu administrativní budovy přinesly investorovi zajímavé poznatky. Foto archiv/Figura Fenix Group

Střecha budovy je osazena panely hybridního FV systému. Foto archiv/Fenix Group

Součástí projektu byla nákladová analýza jednotlivých variant konstrukcí s cílem nalézt nejvýhodnější řešení (varianty kombinací součinitelů prostupu tepla). Zdroj: Fenix Group

Sálavý topný systém spolu s řízenou ventilací po celou dobu zajišťoval v interiéru vhodné mikroklimatické podmínky ve všech sledovaných parametrech. Foto archiv/Fenix Group

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down