Pozor na nekalé praktiky při zateplování

Podle Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) mohou přijít žadatelé o dotaci z programu Nová zelená úsporám Light o 150 tisíc korun, pokud si nechají od nepoctivých firem zateplit dům izolanty, které nedosahují státem požadovaných vlastností. Pokud si takovým izolantem zateplí, nejenže nedosáhnou požadovaných úspor, ale stát jim dotaci nezaplatí či ji budou muset vrátit. Asociace výrobců minerální izolace již zaznamenala řadu klamavých nabídek na zateplení, které mohou žadatele připravit o dotaci na zateplení a úsporu energií.

Zatímco dříve energošmejdi manipulovali seniory do nevýhodné změny dodavatelů energií, nyní se zaměřují na nabídku předražených či nekvalitních forem zateplení domu. Mezi nejčastější nekalé či vyloženě podvodné praktiky, které je možné najít na internetu, patří nabídka izolantů, které nedosahují deklarovaných tepelněizolačních vlastností. Senioři by se proto měli v každém případě poradit s odborníky doporučenými Ministerstvem průmyslu a obchodu, a to prostřednictvím Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či národní sítě Místních akčních skupin.

„Jedná se zejména o vyloženě klamavá tvrzení prodejců různých tepelněizolačních fólií a nátěrů, které mají v tloušťce několika centimetrů nahradit izolant tlustý desítky centimetrů. Případně se může jednat o zamlčování důležitých vlastností izolantů, typicky třeba jejich hořlavosti, schopnosti tlumit hluk zvenčí či propouštění vodní páry,“ varuje architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

Vyloženě šmejdskou praktikou je nabídka izolantů, které nedosahují slibovaných tepelněizolačních vlastností. Ty mohou být navíc podmínkou pro udělení dotace (viz minimální požadovaná tloušťka izolace podle programu Nová zelená úsporám Light). Typicky se jedná o různé fólie, které v tloušťce 4 cm údajně nahradí 29 až 38 cm klasické izolace, tedy nejčastěji využívané minerální vlny či polystyrenu (EPS).

„Nejrizikovější jsou nabídky, které si pod nátlakem nechá investor vnutit s tím, že dotace mu bude vyplacena zpětně. V okamžiku, kdy zjistí, že si zateplil něčím, co mu stát neproplatí, má smůlu,“ varuje Marcela Kubů. Dotace se totiž vyplácí jen pro aplikaci opatření, která jsou dostatečně účinná (viz doporučené tloušťky níže).

„Je to podvod, lidem bude pořád zima, a navíc nedostanou ani slibovanou dotaci, protože stát podmiňuje vyplacení instalací účinného energetického opatření, což fólie nesplňují. Fyzikální zákony jsou neúprosné: 38 cm vaty bude mnohonásobně izolovat lépe než pár centimetrů rádoby kosmické fólie, kterou údajně vyvinula NASA. Zatím ale veškeré laboratorní testy podobných fólií jasně prokázaly, že izolují podprůměrně a jsou vzhledem ke svým vlastnostem předražené,“ vysvětluje architektka Marcela Kubů.

Minimální tloušťky izolací požaduje také program Nová zelená úsporám Light: na fasádu je potřeba použít alespoň 20 cm izolace, do střechy alespoň 30 cm, do podlahy pak nejméně 12 cm izolace. V praxi se však vyplatí vzhledem k cenám energií a možným úsporám dát ještě o pár centimetrů více.

„Fasádu se při rostoucích cenách energií vyplatí zateplit 28 cm, střechu více než 40 cm. Pouze 10 cm izolace na fasádě nebo 20 cm ve střeše je velmi špatná investice,“ říká Michal Čejka, energetický expert z obecně prospěšné společnosti PORSENNA. Do šikmých střech se doporučuje použít alespoň 30 cm tepelné izolace. V novostavbách, kde je možné návrh konstrukce ovlivnit, je to 40 cm i více. *

Zdroj: AVMI

Foto archiv/Rockwool

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down