01.09.2022 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Praha investuje do bioplynové stanice

Pražský magistrát koupil za celkem 152 mil. Kč v Chrástu u Poříčan (na východ od Prahy) starší bioplynovou stanici i s přilehlými pozemky. Stanice z roku 2010 o instalovaném výkonu 600 kWel a 529 kWte slouží nyní ke zpracování rostlinného odpadu. Město plánuje investovat dalších 150 milionů do zařízení pro čištění plynu na biometan a do rozšíření tak, aby stanice mohla zpracovávat i živočišný odpad. Magistrát naopak upustil od plánu postavit bioplynovou stanice u spalovny v Praze-Malešicích.

Samotná BPS v Chrástu u Poříčan stála 89 milionů korun, dalších 63 mil. Kč dal Magistrát za přilehlé pozemky o rozloze asi 3,5 hektaru. „Existuje tam prostor na případné zvětšení stanice a už je udělené i stavební povolení pro napojení na plynárenskou soustavu,“ řekl k tomu týdeníku Hrot náměstek primátora Petr Hlaváček.

Stanice bude mít za úkol zpracovávat materiál z hnědých popelnic na bioodpad a také z jídelen a restaurací. Podle náměstkyně primátora Jany Plamínkové bude stanice po rekonstrukci schopná zpracovat asi 25 000 až 30 000 tun bioodpadu ročně. Hnědé nádoby na bioodpad město nabízí od roku 2020, za první dva roky fungování v nich firma evidovala přes 11 000 tun odpadu. Zdarma jsou od letoška, což podle magistrátu zvýšilo zájem o jejich umisťování.

Stanici bude provozovat městská firma Pražské služby. Rekonstrukce bude mít podle ředitele závodu odvoz a recyklace odpadu firmy Zdeňka Pajka dvě části. První vyjde na 50 milionů korun a měla by začít příští rok. Bude spočívat v instalaci technologie čištění produkovaného bioplynu na biometan s kvalitou na úrovni běžného zemního plynu, který bude možné distribuovat ve standardní plynové soustavě.

Druhá etapa prací bude spočívat v rozšíření stanice o část schopnou zpracovávat živočišný odpad. "Pokud vyjdou plány a časové harmonogramy, tak by druhá etapa měla být na konci roku 2025, to znamená v roce 2026 spuštění v nové, upravené formě," řekl Zdeněk Pajk.

V minulosti město plánovalo stavbu nové bioplynové stanice v areálu spalovny odpadu v Malešicích. Podle Jany Plamínkové s tím magistrát již nepočítá a zaměří se na rozvoj areálu v Chrástu. V Malešicích by podle ní byla stavba zařízení komplikovaná kvůli odporu místních obyvatel, kterým se nelíbilo už vybudování kompostárny. Nová stanice by podle ní navíc vyšla na vyšší stovky milionů korun.

Město plánuje také spuštění bioplynové stanice v Ústřední čistírně odpadních vod na Císařském ostrově, která bude při čištění vody produkovaný bioplyn upravovat na využitelný biometan.*

(Zdroj: Ekolist.cz a Týdeník Hrot)

Obrázky:

BPS v Chrástu u Poříčan zahájila provoz v roce 2010. Foto Tomáš Turek/Týdeník Hrot (nahoře) a archiv/BPS Chrást

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down