Praha rozdělí na dotacích v programu Čistá energie 25 milionů korun

Praha letos rozdělí na dotacích v programu Čistá energie až 25 milionů korun, což je meziročně více. Cílem projektu je zlepšit životní prostředí a snížit závislost na zemním plynu. Lidé mohou v programu žádat o peníze na výměnu kotlů mj. za tepelná čerpadla, solární termické systémy nebo akumulační nádrže. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Město na dotacích od roku 1994, kdy program spustilo, vyplatilo přes 670 milionů korun.

Program je rozdělen do dvou skupin. První je pro majitele bytů, rodinných domů nebo domů pro rekreaci, druhá skupina jsou bytové domy. V první skupině mohou lidé požádat o dotaci na tepelné čerpadlo, které nahradí původní zdroj tepla, tedy například plynový kotel. Příspěvek dostanou i na instalace solárního termického systému nebo akumulační nádrže k systému vytápění kotlem na pevná paliva třetí a vyšší emisní třídy. Majitelé bytových domů mohou požádat o peníze na instalaci tepelných čerpadel nebo na regulaci parametrů otopné vody z dálkového vytápění v předávacím místě bytových domů.

Proti minulosti už nebude město vyplácet dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva za plynové kotle. Důvodem je snaha snížit závislost na dováženém zemním plynu. Současné vedení města se chce v následujících několika letech zbavit veškeré závislosti na ruském plynu. Důvodem je mj. nynější válka na Ukrajině, kterou Rusko letos v únoru napadlo.

Hlavní město v letech 1994 až 2021 vydalo na dotace přes 670 milionů korun. Podpořilo tak ekologické vytápění ve více než 53 800 domácnostech.  V metropoli platí od října 2020 vyhláška, která zakazuje topení uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a v kotlích, které spadají do nejnižších dvou emisních tříd z pěti možných. Součástí vyhlášky je také zákaz topení ve druhém zdroji tepla, například v krbu, v době vyhlášení smogových situací.*

/ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Memory: 30MB (6% of 500MB)