Výzkumným institucím v Česku hrozí odstávky kvůli více než 100% zdražení elektřiny

Česká vědecká centra a zařízení patří ke světové špičce, nyní jim ale hrozí omezování činnosti a odstávky, což by významně zpomalilo výzkum v ČR. Energetické náklady mnohých tuzemských výzkumných infrastruktur totiž stouply o více než 100 %. Energetická situace byla rovněž jedním z témat prestižní globální konference o výzkumných infrastrukturách ICRI, kterou se díky českému předsednictví Rady EU podařilo letos hostovat v Brně. Vyplývá to z analýzy projektu datové žurnalistiky Evropa v datech.

Zdražování cen energií nedopadá jen na průmysl a domácnosti, ale také na vědecká zařízení a vědecké infrastruktury (špičková zařízení a služby využívané k provádění výzkumu). Například podíl nákladů na energie na celkových provozních nákladech dolnobřežanského výzkumného centra ELI Beamlines, který se zaměřuje na laserovou techniku, stoupl z 8 % na 20 %. „Kvůli bankrotu společnosti Lumius, se kterou jsme měli obdobně jako řada dalších výzkumných institucí sjednanou smlouvu na dodávku elektrické energie, došlo počátkem roku 2022 k více než dvojnásobnému navýšení ceny, konkrétně z 2,6 korun na 5,8 korun za kWh. Oproti předpokladu na tento rok to při plánované spotřebě 10 000 MWh ročně a započtení dodávek v režimu DPI (dodavatel poslední instance) představuje nárůst cca 40 milionů korun,” vysvětluje Roman Hvězda, ředitel výzkumného centra ELI Beamlines.

Výrazné zdražování potvrzují i další české vědecké instituce. Mezi ty patří i brněnský CEITEC, v němž vědci vyvíjí pokročilé materiály a nanotechnologie. „Rozpočet na energie je pro rok 2022 téměř dvojnásobný ve srovnání s rokem 2021,“ přibližuje situaci tajemník centra CEITEC Michal Marcolla a dodává: „Na celouniverzitní úrovni se v souvislosti s energetickou krizí podnikají úsporná opatření a Masarykova univerzita navíc již dlouhodobě realizuje politiku udržitelného rozvoje, jejíž součástí jsou i investice do úspornějších a životnímu prostřední přátelštějších technologií. Zefektivňování nebo částečné omezení činnosti některých pracovišť nelze vyloučit zejména s ohledem na další zdražování energií v roce 2023.“*

/zr/

Ceny elektřiny (mimo domácnosti) podle velikosti odběratele

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down