01.05.2023 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prezident o ochraně životního prostředí

Prezident Petr Pavel chce pořádáním seminářů nebo diskusí přispět k tomu, aby se debata o ochraně životního prostředí stala zcela věcnou a oproštěnou od emocí. Řekl to koncem dubna na setkání se zástupci neziskových organizací působících v oblasti životního prostředí u příležitosti Dne Země.

Prezident Petr Pavel před zástupci ekologických organizací připomněl, že otázky týkající se ochrany životního prostředí a třeba tzv. Green Dealu včlenil mezi své priority. Věnovat se jim chce především tím, že o nich bude diskutovat a bude je přinášet do různých debat. Lidi by chtěl přesvědčovat o tom, že nejde o přehnanou aktivitu nebo ekoterorismus, ale o realitu, ve které žijí a ve které se musí naučit vidět příležitost.

Na téma ekologie by rád pořádal semináře nebo třeba kulaté stoly. Prezident chce debatou docílit toho, aby se stala věcnou a oproštěnou od emocí, kterými je dnes prosycena. Je také připraven poskytnout záštitu různým akcím, které budou iniciativy na ochranu životního prostředí podporovat. Chce zároveň, aby Kancelář prezidenta republiky šla v ekologických opatřeních příkladem.

Pavel poznamenal, že jeho možnosti nejsou z hlediska pravomocí i času neomezené. Chce se proto soustředit hlavně na ochranu klimatu, energetickou transformaci a jejich dopad na sociální oblast, ekonomiku, ale i na běžný život lidí.

Na setkání s prezidentem byli pozváni zástupci více než dvou desítek neziskových organizací, které se ochraně životního prostředí věnují. Byly mezi nimi například Arnika, AutoMat, Český svaz ochránců přírody, Člověk v tísni, Frank Bold Society, Hnutí Duha nebo Greenpeace ČR.

V tiskové zprávě Pražský hrad uvedl, že počítá s dalšími schůzkami. "Jak v užším kruhu k jednotlivým tématům, tak v ještě širším okruhu účastníků než dnes. Vítám také možnost seznámit se s konkrétními projekty dobré ekologické praxe při mých cestách do regionů," uvedl Pavel.

Zástupci neziskových organizací podle Evy Hromádkové z komunikačního týmu prezidenta ocenili to, že se Hrad po dlouhé době tématu životního prostředí opět otevřel a že mohli o tématech na jeho půdě mluvit. Prezidentovi nabídli svou expertizu pro domácí i mezinárodní účely. "Na setkání zazněly argumenty například k tématům klimatických změn, odklonu od fosilních paliv, dopravy, ochrany přírody a obnovy funkční krajiny nebo odpadu," poznamenala Hromádková.

Organizace Zelený kruh, jejíž zástupce byl mezi pozvanými, v tiskové zprávě uvedla, že tématem setkání byla například role neziskových organizací ve společnosti. "Prezident a ekologické organizace shodně vnímají význam ekologie a potřebu ukazovat praktická řešení, dohodli se také na konkrétních krocích další spolupráce," uvedla. Spolupracovat chtějí při cestách prezidenta do regionů. Pražský hrad by se také mohl stát místem pro celospolečenská setkávání k tématům ochrany přírody, klimatu i zelené transformace české a evropské ekonomiky.

(Zdroj: ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down