Příležitost pro české zemědělce: moderní hospodaření a udržitelnost ve středu zájmu

Nedávná stávka zemědělců zvýšila zájem o udržitelnost a o Green Deal neboli zelenou dohodu. Evropský Green Deal se netýká jenom bezhlavého „ozeleňování“ ekonomiky, jde hlavně o její transformaci.

Čeští zemědělci mají také možnost využít této iniciativy ve prospěch svého podnikání. Jakým způsobem? Možností je mnoho, společnost Green0meter přináší přehled klíčových bodů.

  1. Chytrá péče o zvířata:Místo toho, aby se zemědělci zbavovali svých krav, tak jak se straší, mohou se rozhodnout starat se o ně lépe. Zvýšená péče o zvířata na pastvách je podporována a současně vede k vyšší kvalitě produktů a vyšší spokojenosti zákazníků, což může být cenné při prodeji výrobků s vyšší přidanou hodnotou na trzích,“ popisuje Karel Kotoun, zakladatel společnosti Green0meter.
  1. Precizní zemědělství: Moderní technologie, jako je precizní zemědělství, mohou zemědělcům pomoci efektivněji využívat zdroje a minimalizovat negativní dopady na životní prostředí. S přesnější aplikací hnojiv a pesticidů mohou snížit riziko kontaminace vody a půdy.
  1. Prodej za vyšší ceny:Pokud chtějí zemědělci prodávat své produkty za vyšší ceny do řetězců a na západ, je důležité, aby znali svoji uhlíkovou stopu a splňovali vyšší standardy týkající se udržitelnosti a kvality. Investice do udržitelného zemědělství může být klíčem k tomu, aby mohli vyhovět těmto požadavkům, a tím získat přístup k lukrativnějším trhům,“ komentuje Karel Kotoun.
  1. Využití dotací a generování uhlíkových offsetů: EU poskytuje dotace pro zemědělce, kteří přecházejí na udržitelné zemědělství. Ti je mohou využít k investicím do moderních technologií a postupů, které snižují jejich uhlíkovou stopu. Navíc lze generovat uhlíkové offsety například pomocí regenerativního zemědělství, které přispívá k ukládání uhlíku do půdy a snižuje emise skleníkových plynů. Takovou službu u nás poskytuje například společnost Carboneg.
  1. Sjednocení standardu dovážených komodit: Kontrola a cenové vyrovnávání komodit z jiných regionů vzhledem k jejich kvalitě a udržitelnosti, tak jako je to plánováno s uhlíkovým clem u jiných komodit.
  1. Podpora a nástroje: Společnosti jako Green0meter mohou zemědělcům poskytnout potřebné nástroje a podporu při vypočítávání jejich uhlíkové stopy a navigaci v byrokratickém procesu získávání dotací. Tím mohou zemědělci snadněji a efektivněji zavádět udržitelné postupy do svého podnikání.

***

Je však důležité, aby některé požadavky Green Dealu byly upraveny. Česko by nemělo jen negovat, ale mělo by spíš propagovat svůj racionální přístup k němu. Navíc je potřeba správně vysvětlovat a zjednodušovat celý proces, aby zemědělci mohli lépe porozumět a efektivně se přizpůsobit novým požadavkům. Cílem by mělo být dosažení zdravých a plodných luků a hájů, které současně přispívají k ochraně životního prostředí a biodiverzity,“ uzavírá Karel Kotoun. Dodává, že využití evropského Green Dealu může být pro české zemědělce skvělou příležitostí nejen pro zlepšení jejich podnikání, ale také pro ochranu životního prostředí a budování udržitelné budoucnosti.

Zdroj: PR Moc, ilustrační foto archiv*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down