21.12.2022 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příspěvek obcím z provozu větrného parku

Bonus za vyšší výkupní ceny elektřiny pro obce a návrh na zřízení fondu pro občany nabízí Horní a Dolní Řasnici a Krásnému Lesu na Frýdlantsku investor chystaného větrného parku. Vyplývá to z jednání mezi společností W.E.B Větrná energie a vedením obcí, která přišla po stabilizaci cen na energetickém trhu a přepočítání celého projektu.

Poté, co v létě okamžité ceny energií vystoupaly k hranici 25 000 Kč za megawatthodinu, nyní se na burze pohybují okolo 3000 Kč/MWh pro rok 2026. To je zároveň nejbližší rok, ve kterém by větrníky začaly dodávat do sítě. „Rozkolísaný trh s elektřinou se částečně uklidnil a umožnil nám realisticky přepočítat nabídku pro obce. Obcím nadále zaručujeme garantovanou odměnu 400 tisíc ročně za každý větrník, kterou navýšíme o bonus z obratu v případě vyšších výkupních cen na trhu,“ vysvětluje jednatelka společnosti W.E.B Větrná energie Michaela Lužová.

Hranicí, nad kterou začne společnost vyplácet bonusy, je výkupní cena 2000 Kč za megawatthodinu. „Pokud tedy výkupní cena stoupne například na 2250 Kč, dostane obec za každou elektrárnu na svém území o více než 40 000 korun navíc oproti dnešku. Další peníze vložíme do fondu, z něhož při této ceně elektřiny získá každá domácnost ročně přes 9000 Kč,“ ilustruje Lužová.

Lidé v obcích přitom o projektu vědí už od roku 2019, kdy společnost W.E.B Větrná energie oslovila obce se záměrem vybudovat větrný park. Ty na základě nabídnutých podmínek vyhlásily anketu, v níž obyvatelé většinově výstavbu schválili. „Anketa byla otevřena několik dní, možnost vyjádřit se měli všichni. Výsledek byl přitom zcela jasný, u nás bylo pro 71 % hlasujících při účasti více než dvou třetin oprávněných voličů, v Krásném Lese se pro větrný park vyslovilo 77 % hlasujících,“ shrnuje Radek Haloun, starosta Horní Řasnice. V Dolní Řasnici hlasovalo 80 % občanů nad 18 let, pro větrný park se vyslovilo 82 % z nich. Na základě širokého souhlasu podepsaly obce se společností W.E.B závazné smlouvy a ta začala s přípravou projektu. Podrobnosti o chystaném projektu najdou zájemci na webu www.vetrnyparkrasnice.cz.

Podle posledních zpráv se ale projekt komplikuje. S prvním kolem prezidentských voleb totiž obec Horní Řasnice pořádají k výstavbě větrného parku nové referendum, k jeho vyhlášení odpůrci přesvědčují i v ostatních obcích. K projektu se proto ještě na jaře 2023 vrátíme.*

(Zdroj: W.E.B Větrná energie)

Obrázky archiv/W.W.B

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down