03.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doprava a skladování oxidu uhličitého

Projekt Northern Lights na zachytávání oxidu uhličitého je určen pro průmysl z celé Evropy. Plánuje se zde uložení více než pěti milionů tun CO2 ročně. Pro životní prostředí je to totéž, jako by po silnicích každý rok jezdilo o milion vozidel méně. Brněnský závod ABB dodá do tohoto projektu rozváděče vysokého napětí UniGear.

Zařízení Northern Lights, společný projekt společností Equinor, Shell a TotalEnergies, bude prvním globálním průmyslovým systémem na zachycování a ukládání oxidu uhličitého. Cílem je vytvořit otevřenou a flexibilní infrastrukturu pro bezpečné ukládání CO2 z průmyslových odvětví v celé Evropě. První fáze projektu má být dokončena v polovině roku 2024 a nabídne kapacitu pro trvalé ukládání až 1,5 milionu tun CO2 ročně. Ve druhé fázi je ambicí projektu rozšířit tuto kapacitu na více než pět milionů tun oxidu uhličitého ročně.

„Schopnost zachycovat a ukládat průmyslové emise CO2, kterým v současné době nelze zabránit, má zásadní význam, pokud má svět do roku 2050 dosáhnout nulových emisí s tím, že do roku 2030 je zapotřebí globální kapacita pro zachycení 1,7 miliardy tun CO2," řekl Per Erik Holsten, vedoucí divize ABB Energy Industries v severní Evropě. „Projekt Northern Lights je důležitým počinem nejen proto, že přispívá k obnovení rovnováhy uhlíkového cyklu, ale také díky svému zaměření na inovace. Jsme velmi rádi, že se můžeme podílet na tomto zajímavém projektu, který přispěje k bezpečnější, chytřejší a udržitelnější budoucnosti," dodal Holsten.

Součástí dodávky bude i řídicí systém ABB Ability™ System 800xA, který zajistí větší přehled o provozu terminálu Northern Lights. Systém bude analyzovat data v reálném čase i historická data a okamžitě zobrazovat metriky zařízení a klíčové ukazatele výkonnosti. Díky tomu budou moci provozovatelé přijímat přesnější rozhodnutí a vyhodnocovat možnosti optimalizace výkonnosti aktiv a procesů. „Společnost ABB je lídrem na trhu distribuovaných řídicích systémů a zároveň dlouholetým partnerem, který důkladně rozumí našemu podnikání a má zkušenosti jak s projekty na moři, včetně volného moře, tak s podmořskými projekty," uvedla Kristin Glenna, projektová manažerka pro Northern Lights ve společnosti Aker Solutions.

Brněnský závod ABB dodá do projektu rozváděče vysokého napětí UniGear. Brněnský závod je v různé podobě a pod různými názvy v provozu již 135 let a v současnosti zaměstnává téměř 2000 lidí. Tvoří jej sedm samostatných jednotek ve dvou areálech a patří sem i největší závod na výrobu vysokonapěťových rozváděčů v Evropě. “V rámci rostoucí poptávky po našich rozváděčích se stále více uplatňují obory spojené s digitalizací řešení a také s udržitelnou ekonomikou. Těší nás, že součástí unikátního projektu, který má přispět k znatelnému snížení emisí skleníkových plynů v Evropě, budou i brněnské rozváděče, ” uvedl Václav Kovář, ředitel jednotky Rozváděčů vysokého napětí.

Speciálně postavené lodě budou zachycený a zkapalněný CO2 přepravovat od producentů do terminálu Northern Lights Øygarden v západním Norsku. Ten bude dálkově ovládán ze zařízení společnosti Equinor v terminálu Sture vzdáleném přibližně 7 km. Na podporu dálkově řízeného provozu vybuduje společnost ABB v terminálu Northern Lights nejmodernější rozšířené operátorské pracoviště, které bude pracovat v tandemu s centrálním dispečinkem ve Sture, přičemž obě pracoviště spolu budou komunikačně zcela propojena. Tím se nejen minimalizuje doba odezvy, ale také podpoří nepřetržitý dálkový provoz.*

(Zdroj: ABB)

Obrázky archiv/ABB                                                      

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down