18.01.2023 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt větrného parku se komplikuje

Občané Horní Řasnice na Frýdlantsku v referendu hlasovali o přerušení spolupráce obce Horní Řasnice se společností W.E.B Větrná energie na připravovaném projektu Větrného parku Řasnice. Referendum prosadila skupinka odpůrců výstavby. Pro přerušení spolupráce hlasovalo 53 % účastníků referenda. Vyjádřili tak svou vůli, aby zastupitelstvo spolupráci s tímto investorem přerušilo.

„Ráda bych ocenila, že občané aktivně vyjádřili svou vůli, ovšem zároveň ale považuji za znepokojivé, jakou roli v jejich rozhodování sehrála série nepřesností, ale i naprostých mýtů, která v posledních týdnech opanovala mediální prostor i diskuzi v obci,“ uvedla k výsledku referenda Michaela Lužová, jednatelka společnosti W.E.B Větrná energie.

„Samotný projekt Větrného parku Řasnice ale nekončí. Sedm z plánovaných devíti větrníků je na území dalších dvou obcí, se kterými budeme nadále spolupracovat. Zakládáme si na tom, že jsme dobrým sousedem, který otevřeně komunikuje a za vybudování elektráren vždy nabízí férové odměny či bonusy. Projekt bude nadále postupovat podle všech dohod i požadavků státu a se vší ohleduplností vůči místním obyvatelům,“ nastiňuje další budoucnost projektu Michaele Lužová.

Rozhodnutí vypsat místní referendum o větrném parku v Horní Řasnici neiniciovala obec ani její zastupitelstvo. Návrh vzešel od skupiny odpůrců projektu, a protože byl v souladu se zákonem, zastupitelstvo ho schválilo a vyhlásilo konání referenda.

Podle sdělení starosty Horní Řasnice Radka Halouna proběhly v obci informační návštěvy jednotlivých domácností a na úřadě byl otevřen informační stánek, který mohli zájemci navštívit. „ V průběhu léta a podzimu jsme s odpůrci stavby obcházeli domy a sbírali podpisy pod petici za vyhlášení referenda. Současně jsme občany informoval o změnách a zodpověděl jejich otázky,“ vysvětluje Haloun.

„Zástupci odpůrců trvali na znění otázky, tak jak ji navrhli, což jsme respektovali. Pochopil bych, kdyby brojili obecně proti výstavbě větrných elektráren, rozumím, že ne všichni této technologii fandí. Zarazilo mne ale, proč chtějí odpůrci přerušit spolupráci konkrétně s firmou W.E.B Větrná energie, přitom ale nechat otevřenou cestu konkurenci,“ dodává Haloun. Starosta zároveň potvrdil, že obec dostala nabídku i od konkurenční společnosti, hodnotil ji však jako nevýhodnou.

Na území Horní Řasnice přitom už jedna větrná elektrárna funguje. Od roku 2012 ji provozuje právě společnost W.E.B. V plánu byla výstavba celkem devíti dalších elektráren na území obcí Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les. Obyvatelé všech tří obcí přitom už o výstavbě hlasovali v letech 2019 a 2020, kdy se pro stavbu parku vyslovily více než dvě třetiny hlasujících. Obce na základě této ankety uzavřely s investorem potřebné smlouvy, kterými se cítí být vázány.

„Velká škoda! Lidem v Horní Řasnici se bohužel nepodařilo vysvětlit, že moderní, efektivní větrné elektrárny jsou lepší, než plyn od Putina. Přitom můžou pomoci jim i nám všem k čisté a cenově dostupné elektřině, zaměstnanosti i od závislosti na Rusku. Šest otáček moderní větrné elektrárny trvá asi půl minuty a zajistí elektřinu průměrné domácnosti na celý den. Oceňuju práci starosty, který ustál tlak a dokázal hájit férovou nabídku jedné z nejzkušenějších firem v oboru před svými voliči," řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.* 

(Zdroj: W.E.B. a Horní Řasnice)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down