08.10.2021 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První desítky milionů do fotovoltaiky

Jen dva měsíce uběhly od spuštění prvních výzev z Modernizačního fondu určených na výstavbu fotovoltaických elektráren a 12 úspěšných žadatelů se už může pustit do realizace svých projektů. Jedná se o první schválené dotace z Modernizačního fondu, který sehraje v nadcházejících letech významnou roli v dekarbonizaci ČR.

„Jsem rád, že jsme tak rychle dokázali Modernizační fond rozjet a že peníze k první žadatelům jsou už na cestě. Je to jasný důkaz, že to s revoluční přeměnou energetiky myslíme vážně a že našim podnikatelům poskytneme jasnou a hmatatelnou podporu. Věřím, že do seznamu za první úspěšné žadatele se brzy přidají další z nejrůznějších oborů budoucí české energetiky,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na aktuálně schválených dvanáct fotovoltaických elektráren dostanou žadatelé celkovou dotaci přes 71 milionů korun. Fotovoltaické panely budou vyrábět udržitelnou energii na různých místech republiky. Mezi úspěšnými žadateli je například jihočeské Zemědělské družstvo Brloh, které chce vybudovat solární elektrárnu, která bude mít 1850 fotovoltaických panelů. Část z nich umístí na střechách svých objektů, část na svých pozemcích, které nelze zemědělsky využívat a již nejsou součástí zemědělského půdního fondu. Celkové náklady odhaduje na 21 milionů korun, dotace dosáhne více než sedmi milionů korun. Podobná elektrárna vznikne i v Lubech na Klatovsku nebo v Novosedlech na Strakonicku.

Na první rozdělené peníze mohou navázat další projekty Modernizačního fondu. „V současnosti je otevřeno sedm dotačních výzev. Kromě již zmiňovaných malých solárních elektráren do výkonu 1 MWp se podpora týká i velkých fotovoltaických elektráren. Další dvě výzvy podporují přechod tepláren na čistší energii, o peníze je možné žádat i v dalších třech výzvách na modernizaci technologií a zdrojů ve výrobním nebo zpracovatelském průmyslu, a to u malých i velkých projektů,“ shrnuje současnou nabídku Modernizačního fondu ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Celkem je v aktuálních výzvách připraveno 18,3 miliardy korun.

Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace, k tomu jménem asociace řekl: “Ministerstvo životního prostředí schválilo první žádosti o dotaci na nové solární elektrárny z Modernizačního fondu. Tuto událost vnímáme jako další milník v cestě k oživení solární energie v Česku, kterou nutně potřebujeme, chceme-li do budoucna odstoupit od výroby energie z uhlí. Prvních dvanáct projektů, které získají dotaci z Modernizačního fondu, budou první pozemní solární elektrárny, které se u nás za mnoho let postaví. Česko se tím opět zařadí mezi země, ve kterých se takové instalace staví po bok nejen Německa a Rakouska, ale i třeba Polska a Maďarska. Máme radost i z toho, že mezi investory je velký počet zemědělských družstev a firem. Ukazuje to, že sektor zemědělství přechod na nové, levné zdroje energie aktivně řeší. O tom svědčí i zájem o projekty typu takzvané agrivoltaiky, kterým se v asociaci intenzivně věnujeme. Doufáme, že brzy uvidíme i první projekty právě tohoto zajímavého spojení energetiky se zemědělstvím s podporou z Modernizačního fondu. Vzhledem k vývoji cen energie může solární energie být pro podniky klíčová v zafixování cen energie. Proto jsme velice rádi, že se rýsují první konkrétní projekty z Modernizačního fondu a těšíme se na výsledky výzvy pro velké pozemní instalace.“

(Schválené projekty z Modernizačního fondu.)

Zdroje: Mžp a SA

Obrázek:

Také u nás má perspektivu agrivoltaika. Foto archiv/E21

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

'
'

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down