21.12.2023 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise posoudila klimaticko-energetický plán

Evropská komise oznámila svoji reakci na český návrh Národního klimaticko-energetického plánu. Podle hodnocení Evropské komise obsahuje návrh plánu celou řadu nedostatků a jeho podoba neodpovídá dostatečnému příspěvku Česka k plnění celoevropských klimatických cílů. Právě na to v průběhu přípravy plánu upozorňovaly i naše ekologické organizace.

Ekologické organizace v průběhu přípravy plánu upozorňovaly mimo jiné na příliš nízké cíle pro využití obnovitelných zdrojů energie, nerealistické plány budování nových jaderných elektráren a nedostatečné zapojení veřejnosti do celého procesu.

Návrh neodpovídá propočtům

Evropská komise upozorňuje, že příspěvek České republiky ke splnění cíle EU v oblasti obnovitelných zdrojů navrhovaný v Národním klimaticko-energetickém plánu (NKEP) neodpovídá propočtům daným evropskou směrnicí.

Česká republika v NKEP navrhuje podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie na úrovni 30 % v roce 2030, podle propočtu Evropské komise by ČR měla dosáhnout nejméně hodnoty 33 %. Cíl na úrovni celé Evropské unie je stanoven na 42,5 %. Komise proto doporučila české vládě navýšit cíl pro obnovitelné zdroje a připravit podrobný scénář, jak vyššího podílu obnovitelných zdrojů dosáhnout. Kritizuje také absenci sektorových strategií pro rozvoj obnovitelných zdrojů a chybějící cíl pro využívání OZE ve vytápění.

Ocenění strategie pro budovy

Evropská komise naopak ocenila Českou republiku za dlouhodobou strategii renovace budov. Pozitivně hodnotí také záměr ukončit do roku 2033 využívání uhlí pro výrobu tepla a elektřiny. Zároveň ale upozorňuje, že NKEP neobsahuje konkrétní harmonogram ukončení veřejné podpory fosilních paliv ani opatření na snižování závislosti na zemním plynu.

Evropská komise také upozorňuje, že návrh plánu nezahrnuje analýzu investičních potřeb a informace o tom, jaké finanční prostředky by měly být na energetickou transformaci využity. Chybí také podrobnější analýza sociálních a ekonomických dopadů jednotlivých opatření a cíle a konkrétní opatření, která by pomohla snížit míru energetické chudoby.

Nedostatečné vyhodnocení rizik

Komise v českém plánu postrádá vyhodnocení rizik dopadů postupujících změn klimatu na energetickou infrastrukturu. Týká se to výslovně i dostupnosti vody pro chlazení jaderných reaktorů. Její omezené množství je již dnes limitujícím faktorem pro stavbu nových reaktorů v Dukovanech. Česko by také podle Evropské komise mělo zajistit zapojení široké veřejnosti do přípravy plánu a vysvětlit, jak byly výsledky konzultace při přípravě plánu zohledněny. Česká vláda má nyní za úkol připravit konečnou podobu Národního klimaticko-energetického plánu, kterou musí všechny státy odevzdat do konce června 2024.

E21 (Zdroj: Zelený kruh a Klimatická koalice)*

Komise doporučila české vládě navýšit cíl pro obnovitelné zdroje. Foto archiv/MŽP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down