Recyklace fotovoltaických panelů: výzva a veliký úkol budoucnosti

Obnovitelné zdroje energie jsou již dlouho považovány za hlavní nástroj přechodu Evropy ke klimatické neutralitě. S politickou situací se však zvýraznila jejich úloha při dosahování energetické nezávislosti. V posledních měsících zažívají boom zejména fotovoltaické systémy. Je načase již teď se ptát, jaké množství odpadu tento boom přinese, a co s ním budeme dělat.

 V Česku bylo podle Solární asociace v prvních šesti měsících tohoto roku připojeno téměř deset tisíc fotovoltaických elektráren, většinou na rodinných domech. Meziročně jde téměř o dvousetprocentní nárůst a jejich celkový instalovaný výkon se blíží 75 MW. Trend stále zrychluje: za prvních šest měsíců se o státní podporu z Nové zelené úsporám přihlásilo 18 316 domácností, čtyřikrát více než za stejné období předchozího roku. Podobná situace je podle Solární asociace také v oblasti akumulace energie. Jen za první půlrok bylo v domácnostech instalováno 89,2 MWh bateriových úložišť, tedy víc než samotný výkon fotovoltaiky. Česká republika v zájmu o čisté zdroje energie, a zejména fotovoltaiku kopíruje evropské země, a ostatně i celý svět. Nejvíc FV panelů se totiž instaluje v Číně a USA.

 Co se bude dít, až nově instalované fotovoltaické panely ukončí svou životnost? Tato situace nastane zhruba za dvacet až třicet let. Zatím je odpadních panelů velmi málo, je však zřejmé, že s postupujícími roky bude tento odpadový tok hodně sílit. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) zhruba před rokem, tedy ještě před současným boomem, zveřejnila odhad, že množství odpadu vznikajícího z infrastruktury pro čistou energii (větrné turbíny, solární panely, baterie) po skončení životnosti vzroste v příštích 10 letech až třicetinásobně. Jak bude tento odpadový tok vypadat v roce 2050, předpovídá zpráva, kterou společně připravily Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) a Program fotovoltaických energetických systémů Mezinárodní energetické agentury (IEA-PVPS). Podle zprávy bude ve vysloužilých panelech v roce 2050 uloženo zhruba 78 milionů tun surovin a dalších cenných komponent. Pokud by se tento materiál plně vrátil zpět do ekonomiky, mohla by jeho hodnota do roku 2050 přesáhnout 15 miliard USD.*

/jšt/

Více se dozvíte z článku Recyklace fotovoltaických panelů je velkým úkolem budoucnosti, který najdete v pátém čísle časopisu Energie 21.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down