27.06.2022 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cesta k reformě emisních povolenek

Evropský parlament na druhý pokus schválil svou pozici k reformě systému emisních povolenek, na níž se nezvykle rozdělení zákonodárci neshodli na předchozí červnové schůzi. Podle odsouhlaseného návrhu má bezplatné přidělování povolenek postupně skončit v letech 2027 až 2032. Poslanci se shodli také na parametrech dvou dalších úzce souvisejících norem, zavedení takzvaného uhlíkového cla a vytvoření sociálně klimatického fondu. O konečném znění reformy budou europoslanci od podzimu vyjednávat s členskými státy, jejichž pozici bude koordinovat české předsednictví.

Poslanci podpořili plánované rozšíření povinnosti platit za emise z dopravy a vytápění budov, do roku 2029 by se však měla týkat pouze budov komerčních. 

„Kompromisní návrh na zahrnutí soukromé dopravy a vytápění budov do systému obchodování s emisními povolenkami až od roku 2029 představuje významně méně ambiciózní cíl zpoplatnění emisí, chrání ale spotřebitele v nelehké době,“ podotkl k dnes schválené pozici analytik EUROPEUM Michal Hrubý. 

Do roku 2030 by měla podle Parlamentu EU odbourat 63 procent emisí, které produkovaly sektory spadající do systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) v roce 2005.

„Reforma EU ETS tak, jak ji dnes schválil Evropský parlament, by vedla ke snížení emisí v těchto sektorech o 63 % do roku 2030, což je o něco více, než kolik vyplývá z návrhu Evropské komise (61 %), ale méně, než kolik navrhoval Výbor pro životní prostředí (67 %),“ doplnila Kateřina Davidová analytička Centra pro dopravu a energetiku. 

Emisní reforma je klíčovou součástí před rokem navrženého klimatického balíčku známého jako Fit for 55, kterým chce Komise nasměrovat EU ke splnění emisních cílů pro rok 2030. 

Evropští zákonodárci se napoprvé neshodli na tempu rušení bezplatných povolenek na vypouštění emisí pro některá odvětví. Pravice včetně nejsilnější lidovecké frakce je chtěla odložit na pozdější dobu, kvůli čemuž pak levicoví europoslanci celý návrh odmítli. Nyní schválili kompromisní návrh většinou 439 hlasů ze 628 hlasujících.

(Zdroj: ČTK)

Foto archiv/Energie 21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down