26.01.2022 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rekordní období pro biometan

Podle aktuální Mapy biometanu, vydávané Evropskou bioplynovou asociací (EBA) ve spolupráci se Sdružením provozovatelů plynárenské infrastruktury v Evropě (GIE) překonalo odvětví biometanu v roce 2021 rekord: Evropa má podle této mapy nyní 1023 výrobních závodů na biometan a vzhledem k dekarbonizačnímu potenciálu je to zásadní příspěvek pro dekarbonizaci celého hospodářství Evropské unie.

V současné době má Evropská unie asi 20 jednotek (celkový počet zařízení na výrobu biometanu a bioplynu). Podle EBA může udržitelný biometan pokrýt asi 30–40 % spotřeby plynu, očekávané v EU pro rok 2050, s odhadovanou produkcí nejméně 1000 TWh. Biometanové elektrárny v celé Evropě exponenciálně rostou: mapa biometanu ukazuje, že za poslední rok a půl bylo uvedeno do provozu téměř 300 nových bloků. Rychlé zavádění biometanových technologií urychlí dekarbonizaci hospodářství EU. Toto odvětví však bude v nadcházejících letech potřebovat příslušnou legislativní podporu, aby plně využilo svůj potenciál.

"Rok 2021 byl obdobím exponenciálního nasazení biometanových elektráren Evropě. Není to nic překvapujícího vzhledem k tomu, co to znamená pro dekarbonizaci: je biometan jediné vhodné obnovitelné palivo, které je dnes v Evropě dostupné a které umožní nákladově konkurenceschopné využívání již existující plynárenské infrastruktury. Kombinované množství biometanu a bioplynu (suroviny pro biometan), které je dnes k dispozici, může pokrýt již celou spotřebu plynu například v Belgii," řekl k tomu Boyana Achovski, generální tajemník GIE.

"EBA odhaduje, že až 87 % elektráren na biometan, které jsou dnes v Evropě aktivní, je již připojeno k plynárenské soustavě. Aby se zajistilo, že biometan skutečně bude hrát důležitou úlohu jako obnovitelné palivo, měl by být zaveden účinný obchod s biometanem v celé Evropě. Kromě toho by budoucí rozvoj plynárenské infrastruktury měl zvážit nezbytné úpravy, které umožní vstřikování vyššího podílu biometanu do distribučních sítí," říká Harmen Dekker, ředitel orgánu EBA.

Země s největším nárůstem počtu biometanových elektráren jsou Francie, Itálie a Dánsko. V roce 2020 bylo ve Francii uvedeno do provozu nejméně 91 nových bloků a od ledna do října 2021 to bylo nejméně 123 bloků. Po Francii zaznamenaly největší nárůst Itálie (+11 bloků v roce 2020) a Dánsko (+ 10 bloků v roce 2020).

Red (Zdroj: Čps)

Foto archiv/E21

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down