Ropa vyrobená z plastového odpadu

Americká firma Envion zahájila provoz generátoru, který proměňuje plastový odpad vyrobený s použitím ropných derivátů zpět na ropu různé kvality. Generátor EOG je přitom schopný zpracovat za rok 10 000 tun odpadu a vyprodukovat z něj ropu s náklady 10 dolarů za barel, ačkoli cena surové ropy je dnes sedmkrát vyšší.

Tajemství procesu spočívá v kontrolovaném zahřívání plastů při procesu, kdy je zároveň kontrolována i hladina kyslíku. Z jedné tuny plastového odpadu se tím získají čtyři barely ropy, tedy 636 litrů ropy bez minerálních sedimentů. Na obsluhu generátoru přitom stačí dva operátoři. „Náš ropný generátor nabízí revoluční řešení pro zpracování plastového odpadu,“ prohlásil šéf Envionu Michael S. Han při zkušebním spuštění prvního generátoru v Derwoodu ve státě Maryland. Podle Hana nabízí Envion své zařízení přímo obcím, které se s odpadem potýkají.

 

Pokud bude Envion úspěšný, může přispět k řešení na obzoru hrozící ropné krize. Na výrobu plastů se používá přibližně osm procent celosvětové produkce ropy. Pokud by například Spojené státy recyklovaly v generátorech Envionu všechen plastový odpad, vyprodukovaly by ročně 150 miliónů barelů ropy, což by pokrylo celkovou spotřebu ropy v USA na sedm až osm dní.

 

Možné úspory se však netýkají jen ceny získané ropy, nýbrž i stávajících nákladů na zpracování odpadu. Plastový odpad představuje značnou část odpadu, který produkují domácnosti a také restaurace s rychlým občerstvením. Zpracování jedné tuny plastového odpadu vyjde prostřednictvím Envionu na 17 dolarů (necelých 300 Kč), zatímco cena uložení odpadu se na tunu pohybuje od 70 do 200 dolarů (kolem 3000 Kč) na tunu a stávající recyklační postupy u sedmi procent platového odpadu jsou spojeny s náklady od 50 do 150 dolarů.

 

Celý článek je otištěn v čísle 6/09 časopisu Energie 21.

Autor: Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *