28.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roste zájem o kotle na dřevní paliva

Mezi českými domácnostmi masivně roste zájem o vytápění dřevními palivy. Domácí výrobci hlásí zvýšení prodejů kotlů na dřevo nebo dřevní pelety o 50 %. Výroba pelet v České republice vzrostla v prvním čtvrtletí 2022 oproti stejnému období loňského roku o rekordních 11 procent. Palivovým dřevem u nás vedle toho topí asi 1,2 milionu domácností, číslo rapidně roste. Dřevní paliva tak zachraňují domácnosti postižené rapidním nárůstem cen elektřiny a plynu.

„Zájem o dřevo a dřevní pelety v České republice stále výrazně roste. Vytápění dřevními palivy je nyní nejlevnější a obrovskou výhodou je, že se jedná o lokální palivo,“ říká předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle jeho názoru se budou ceny plynu a elektřiny dále masivně zvedat. „Současná kalkulace v tomto roce je pro nákup silové elektřiny na burze za 50 euro/MWh, na rok 2023 se ovšem nakupovala již za 194 euro/MWh, na rok 2024 za 145 euro/MWh, to ukazuje na další budoucí zdražení ceny elektřiny o stovky procent,“ upřesňuje. Cena plynu bude pravděpodobně tento trend zdražování následovat.

Dřevěná paliva se stávají zachráncem nízkopříjmových domácností hlavně na venkově. Poptávka po kotlích, kamnech, dřevu a peletách narostla čtyřnásobně. Dobrou zprávou je, že instalace nových kotlů na dřevo a dřevní pelety jsou tvořeny z 90 % českými výrobci. Zastoupení domácí výroby spalovacích zařízení je v Česku dominantní.

Ceny paliv jsou v současné době ovlivněny panikou na trhu srovnatelnou s nedávným kolísáním cen pohonných hmot. Hlavním viníkem je jednoznačně ruský útok na Ukrajinu a strašení s vypínáním plynu. Ceny dřevních pelet a briket jsou nyní ve velkém rozpětí, lze je zakoupit od 7,60 až přes 10 Kč/kg, zdražení tedy nastává mezi 20 až 40 %. Je to hodně, ale pořád zásadně méně než zdražování plynu a elektřiny, které se počítá již ve stovkách procent.

„Prodejci k nárůstu zájmu o dřevní paliva přistupují různě, protože na čtyřnásobný nárůst poptávek nemůže být nikdo připraven. Pelety a brikety se postupně vyrobí, protože dřevozpracující průmysl funguje dobře, ale taková nárazová poptávka nemůže být hned uspokojena. Někteří paliva mají na skladě, jiní zavádějí pořadník, jiní podstatně zdražují, aby omezili příval nových objednávek,“ vysvětluje Vladimír Stupavský.

Dřevo bylo, je, a bude stále nejlevnějším ekologickým topivem. Moderní dřevozplynovací kotle mají o stovky procent nižší emise než staré prohořívací kotle na tuhá paliva. Toto bude záchranou pro nízkopříjmové domácnosti na venkově. Dřevní pelety jsou při ceně do 8 Kč/kg cenově shodné s baleným uhlím, při vyšších cenách už "vítězí" uhlí, když však pomineme škodlivou stránku jeho spalování. Plyn vychází minimálně dvojnásobně dražší.

V České republice topí se dřevními peletami asi 45 tisíc domácností a firem. Největší produkce dřevních pelet v České republice je v Plzeňském a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Roční výroba pelet v Evropě stejně jako v České republice stále roste. Dosahuje celkem 24 milionů tun. Česká republika se na ní podílí 2,3 procenta.*

(Zdroj: Klastr ČP)

Foto archiv/KČP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down