Rychlejší zavádění OZE může být ohroženo neschválením rámce

Rada EU včera  nařízení, kterým se stanoví rámec pro urychlení zavádění energie z obnovitelných zdrojů (OZE), neschválila. Ačkoli podle ministra Síkely na rychlejším povolování obnovitelných zdrojů energie existuje mezi členskými státy v principu shoda, bylo projednávání nařízení posunuto na 13. prosince, kdy se mají ministři pro energetiku sejít znovu.

"Důvodem je neschopnost členských států dohodnout se na omezení cen plynu, čímž schválení nového balíčku pravidel podmiňují. Považujeme proto dnešní jednání Rady za promarněnou příležitost. Pokud na urychlení povolování OZE existuje shoda, není důvod nová pravidla neschválit. Cílem tohoto nařízení je celý proces urychlit. Odklad o další tři týdny, což je mimochodem skoro stejně dlouhá doba jako ta, za kterou by podle nového nařízení měla být malá solární elektrárna povolená, naopak výstavbu OZE přibržďuje," říká Vavřinec Dudek, právník expertní skupiny Frank Bold.

Jak uvádí Hnutí Duha, návrh, který Radě EU předložila Evropská komise, počítá s tím, že by povolování připojení fotovoltaik určených primárně na pokrývání spotřeby mělo trvat nejvýše 1 měsíc a v případě, že se příslušný úřad nevyjádří, považuje se zdroj za povolený. V případě tepelných čerpadel má jít maximálně o 3 měsíce. S výrazným zjednodušením povolování fotovoltaických elektráren do 50 kW v ČR počítá jedna z aktuálních novel energetického zákona, nazývaná Lex OZE I. Dlouhé čekání a připojení však tato novela neřeší a přímé nařízení Rady EU tedy významně pomůže.*

/Zdroj: Frank Bold Advokáti/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down