Sdílení elektřiny má být až od listopadu?

Ministerstvo průmyslu a obchodu má v nejbližších dnech vypořádat připomínky resortů k Vyhlášce o měření č. 359/2020. Pro komunitní energetiku je vyhláška zásadní, protože prostřednictvím podmínek instalace průběhového měření určí faktický start sdílení elektřiny v Česku. Současný návrh však zahájení sdílení odsouvá nejdříve k 1. 11. 2024.

Stávající návrh vyhlášky o měření je v rozporu s energetickým zákonem, protože odkládá možnost požádat o průběhové měření až na 1. 7. 2024 a instalaci průběhového měření navíc podmiňuje dokončenou registrací zákazníka u Elektroenergetického datového centra (EDC), které začne fungovat rovněž nejdříve od 1. 7. 2024.

Stávající návrh start odsouvá

Instalace průběhového měření totiž trvá přibližně tři měsíce, pokud provozovatel distribuční soustavy (PDS) využije plnou zákonnou lhůtu, a minimálně další měsíc pak zabere papírování spojené s registrací u EDC. Návrh tím de facto odsouvá zahájení sdílení elektřiny nejdříve k 1. 11. 2024. Proti návrhu vyhlášky o měření se proto z důvodu rozporu s energetickým zákonem vymezila celkem čtyři připomínková místa (Ministerstvo životního prostředí, Místopředseda vlády pro digitalizaci, Ministryně pro vědu, výzkum a inovace, Sdružení místních samospráv ČR[1]).

Sdílet by se mohlo již od léta

„Energetický zákon opravňuje zájemce o sdílení elektřiny požádat v první polovině roku 2024 o instalaci průběhového měření, aby se mohli již nyní technicky připravit a od léta 2024 skutečně začít sdílet. Snad se jedná ze strany ministerstva v případě předložené vyhlášky o měření jen o chybu z nepozornosti, kterou v připomínkovém řízení opraví. Doposud totiž nic nenasvědčovalo tomu, že by to ministerstvo s faktickým zahájením sdílení elektřiny od léta 2024 nemyslelo vážně,” říká Eliška Beranová, právnička Frank Bold a Unie komunitní energetiky.

Ideální by bylo, pokud by zájemci o sdílení elektřiny mohli o průběhové měření zažádat tři měsíce před spuštěním EDC, ale takový termín je dnes již nereálný. Za první možný termín účinnosti vyhlášky UKEN považuje 1. 5. 2024. Sdílení elektřiny by tak v praxi mohlo začít od 1. 8. 2024.*

Ašr (Zdroj: UKEN)

Elektřinu mohou sdílet i obyvatelé bytových domů. Foto archiv/ČEZ 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down