Šetřit energií pomůže program ELENA

Cena energií za poslední rok mnohonásobně vzrostla. Podnikatelé navíc musí kvůli pandemickým opatřením a vzrůstající inflaci vynakládat velké úsilí na udržení jejich byznysu. Se snížením nákladů na energie pomáhá Národní rozvojová banka (NRB) pomocí projektů na úspory energie.

NRB prostřednictvím programu ELENA nabízí komplexní poradenství energeticky úsporných projektů, úhradu 90 % způsobilých výdajů na vybrané činnosti spojené s přípravou projektu a zpracování energetického posudku. „Podnikatelům také pomůže při kompletaci žádosti o bezúročné financování z programů ENERG a Úspory energie. Ty pomáhají financovat podnikatelské projekty zaměřené na úsporu energie pro Prahu a další místa po celém Česku,“ přibližuje Čestmír Hrdinka, koordinátor programu ELENA.

Cílem programu je usnadnit realizaci energeticky úsporných opatření. Je zaměřený na renovace stávajících nemovitostí a cílené investice do technologických a stavebních opatření. Služby nabízí nejen podnikatelům, ale také městům, krajům a institucím. Pro podnikatele bude určeno zhruba osm milionu korun. Celkem má jít až o 180 projektů, z toho 120 pro podnikatele.

Za účelem snižování energetické náročnosti nehospodárných budov, kterých je v České republice stále mnoho, nejčastěji podnikatelé investují do opatření, která souvisejí s obálkou budovy nebo s technickým zabezpečením budov. Podle Hrdinky se nejčastěji konkrétně jedná o zateplení obálky a výměnu oken, výměnu zdroje tepla, osvětlení a v poslední době stoupá zájem o instalaci fotovoltaických panelů.

„Mezi energeticky úsporné projekty, které vznikly s pomocí úvěrů od NRB, patří společnost Primavera Andorrana, česká firma KAMA vyrábějící pletené sportovní zboží či přední tuzemský výrobce dřevěných a kombinovaných schodišť, společnost SWN Moravia. Národní rozvojová banka také spolufinancovala rekonstrukci Národního pavilonu Z a rozvoj Výstaviště České Budějovice,” doplňuje Čestmír Hrdinka.*

Grafika archiv/NRB

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down