30.04.2017 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soběstačný areál s uzavřeným kruhem

Nedaleko středočeské Žehuně v obci Choťovice (okres Kolín) se nachází pozoruhodný komplex farmy a hotelu. Energetickou soběstačnost mu zajišťuje bioplynová stanice. Provoz je založen na principu (téměř) uzavřeného kruhu. Drtivá většina místní produkce se tady i spotřebuje. Takových zařízení není v České republice mnoho.

Stručný výtah z článku, který vyšel v čísle 2/2017 časopisu Energie 21.

Choťovický komplex funguje jako rodinný podnik. Živočišnou výrobu má na starosti Ing. Karel Horák, kromě jiného předseda Svazu chovatelů holštýnského skotu, účetnictví spravuje manželka Iva. Nad rostlinnou produkcí, bioplynovou stanicí a bourárnou masa s výrobnou bdí syn Ing. Jiří Horák. O hotel pečují dcera Jana Sulženková s manželem Ondřejem. Celý tým v praxi ukazuje, že zemědělství lze zkombinovat s ochranou životního prostředí. Logickým oceněním pro zdejší unikátní koncept byl zisk Ekologického oskara v kategorii Firma za rok 2016.

Generálním dodavatelem choťovické bioplynové stanice byl Farmtec, a. s. Jedná se o technologii „kruh v kruhu“ od rakouské společnosti Biogest Biogas. O výstavbu betonových komponentů se postarala firma Wolf System. BPS byla uvedena do provozu v prosinci 2012. Výkon kogenerační jednotky Jenbacher činí 637 kW. O rok později si pořídili především jako záložní zdroj druhou kogenerační jednotku Tedom s výkonem 198 kW.

Podle Jiřího Horáka se v Choťovicích neustále snaží omezovat závislost na jiných dodavatelích a hledají další možnosti pro úplné uzavření kruhu: „Protože uvažujeme o pohonu automobilů a další techniky na CNG, začali jsme se zajímat o zušlechtění bioplynu do podoby biometanu. Hledali jsme dodavatele příslušné technologie s brzkou návratností investic a jsem rád, že jsme mohli otestovat přímo v provozu jednotku Gapeq15 předtím, než se začne prodávat.“

Zařízení na čištění bioplynu Gapeq15 (Gas purification equipment) pro levnou a účinnou separaci metanu od ostatních látek z bioplynu ze zemědělských BPS a čistíren odpadních vod vyrábí společnost JINPO PLUS, a. s. Bezodpadová technologie se vyznačuje účinností min. 95 % čistoty biometanu. Dalším kladem je nízká náročnost na elektrickou energii, možnost rychlého náběhu na plný výkon a prakticky nepřetržitý provoz až 8000 hodin ročně. Nerez materiál zajišťuje dlouhou životnost a spolehlivost. Z bezpečnostních prvků lze jmenovat nevýbušnou technologii, čidla protipožární, teplotní a úniku metanu.

Jiří Horák dodává: „Technologické zařízení Gapeq15 je ve vlastnictví dodavatele a společně jsme je podrobili náročným zkouškám. Chtěli jsme je totiž nejen vidět, ale v praxi vyzkoušet funkčnost při různých kvalitách bioplynu. Zájemcům umožníme po dohodě prohlídku zařízení i případné konzultace. Jedná se o námět pro další bioplynové stanice. Zařízení nás během testování přesvědčilo o bezporuchovém provozu a věřím, že již brzy začneme jezdit na CNG.“

„Dřív jsem uvažoval ve smyslu, že když máme Temelín, který pokryje veškerou energetickou potřebu státu, nepotřebujeme nic jiného. Až v praxi jsem pochopil nezastupitelný význam lokálních zdrojů energie a udržitelného rozvoje. Pokud tady budeme chtít hospodařit třeba za dvacet let, musíme mít vše do nejmenších detailů promyšlené a dotažené,“ rozloučil se Ing. Jiří Horák.

Jan Kroupa, foto autor a archiv

Obrázky:

Ing. Karel Horák má pod palcem živočišnou výrobu

O bioplynovou stanici pečuje Ing. Jiří Horák

Zařízení na čištění bioplynu Gapeq15 společnosti JINPO PLUS a. s.

Vnitřní uspořádání Gapeq15: vlevo membránový box, uprostřed zásobník stlačeného bioplynu, vpravo dvojice kompresorů

Veškerá data Gapeq15 má obsluha ihned k dispozici, a to i s možností dálkového přístupu.

Hotel Na farmě v podobě izolované dřevostavby vhodně zapadá do koncepce energetické soběstačnosti podniku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down