17.10.2023 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Specifická role stromů v ochraně klimatu

V těchto týdnech na mnoha místech probíhají výsadby stromů.  Stromy však mohou hrát v ochraně klimatu roli pouze dílčí a za splnění specifických podmínek, upozornila na webináři organizace Klimatická koalice. Webinář Stromy a klima, který předcházel blížícímu se Dni stromů (20. října), představil obsah společné pozice organizací Klimatické koalice k tématu stromů a jejich role při mitigaci změny klimatu.

Ačkoli můžeme stromy považovat za jeden z nástrojů zachycování a ukládání CO2, je třeba zaměřit se vždy nejprve na ochranu starých stromů - a to i solitérních stromů v krajině a ve městech - a starých lesů. I proto, že schopnost vázat uhlík se zvyšuje se vzrůstem a stářím stromu, jak na webináři upozornil jeden z vystupujících, Jan Hollan, environmentalista a astrofyzik působící na Ústavu pro výzkum globální změny AV ČR, v. v. i. Poukázal také na to, že uhlík se dlouhodobě ukládá především ve stromech, které nekácíme a necháme je růst. “Kácecí lobby sice argumentuje, že uhlík z pokácených stromů se následně uloží ve stavbách, to se ale v praxi týká jen velmi malé části pokácených stromů.”

Význam ochrany starých stromů

Na důležitost starých stromů a na souvislosti a úskalí jejich ochrany v praxi upozornila na webináři vedoucí kampaně Zachraňme stromy v organizaci Arnika Marcela Klemensová. Uvedla také řadu příkladů toho, co všechno obnáší ochrana vzrostlých stromů na místní úrovni v praxi.

Jak k výsadbám stromů přistupovat správně popsala během webináře podrobně krajinná inženýrka a specialistka programu Sázíme budoucnost působící v Nadaci Partnerství Miroslava Floriánová: “My se snažíme se zdůrazňovat, proč jsou stromy důležité, a přesměrovat zájem veřejnosti o stromy nejen na výsadby, ale také na následnou péči. Není totiž až takový problém stromy vysadit, ale udržet je pak také naživu, a to nejen prvních pár let po výsadbě, ale dlouhodobě.”

Způsob kompenzace emisí

Webinář podrobně popsal také problematiku offsetování, tedy výsadeb stromů i ochrany existujících stromů a porostů s cílem kompenzace emisí skleníkových plynů. Offsetování je mezinárodně uznávaným způsobem kompenzace emisí, musí ale dodržovat přísné standardy, zejména princip adicionality, a sloužit pouze jako doplňkový nástroj, který nenahrazuje nutnost snižování emisí přímo u zdroje. Problematiku offsetování důsledně osvětlila offsetová specialistka z CI2, o. p s, Jana Smolíková. Roli offsetování v mitigaci změny klimatu zhodnotila slovy: “Offsety samotné nás nespasí. Jejich záměr je dobrý, je to ale až poslední možnost a je třeba řešit zejména příčinu. Nejdříve tedy počítat uhlíkovou stopu, pak ji snižovat a až nakonec offsetovat. Offsetové projekty je také nutné realizovat správně.”

Záznam webináře je k dispozici na Youtube kanálu Klimatické koalice. Celé znění společné pozice Klimatické koalice k tématu stromů a ochrany klimatu je k dispozici také v Aktualitách na webových stránkách Klimatické koalice.

Gro (Zdroj: Klimatická koalice)

Nejprve se musíme více zaměřit na ochranu starých stromů. Foto archiv/Lesy Žlutice

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down